Ještě teplejší než skutečná hvězda: Čína buduje umělé Slunce s nukleárním jádrem s větší teplotou než je originál

Ještě teplejší než skutečná hvězda: Čína buduje umělé Slunce s nukleárním jádrem s větší teplotou než je originál

Čínští vědci, kteří se snaží nalézt čistý zdroj energie, vytvořili neuvěřitelné umělé Slunce, které může dosáhnout teploty až 100 miliónů stupňů Celsia – teplo tak intenzivní, že je mnohem vyšší, než má opravdové Slunce.  

Pozemní solární simulátor dosáhl teploty 100 milionů stupňů Celsia, informoval výzkumný tým. Pro srovnání, skutečné jádro Slunce má asi 15 miliónů stupňů Celsia.

Institut fyziky plazmatu Čínská akademie věd

Ústav fyziky plazmatu, přidružený k Čínské akademii věd, uvedl, že testuje „umělé Slunce“ známé jako Experimentální pokročilý supravodivý tokamak EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). Tento vynález připomínající spíše sci-fi byl navržen tak, aby replikoval způsob, jakým skutečná hvězda ve středu naší sluneční soustavy vytváří svou kolosální energii.EAST je velký stoj ve tvaru O v kruhovém plášti. Je umístěný na ostrově v provincii  Anhui ve východní Číně. Projet využívá jadernou fúzi a vytváří obrovský zdroj tepla. Jen zapnutí zařízení stojí zhruba 15 000 dolarů denně.

Institut fyziky plazmatu Čínská akademie věd

Cílem EAST je pochopit jadernou fúzi a jednoho dne ji použít jako alternativní zdroj energie pro planetu Zemi. Projekt by také mohl vydláždit cestu pro využití čisté energie – v současnosti jaderná energie vytvořena štěpením zanechává dlouhodobě toxický odpad.

 

Tyto zprávy se objevily brzy poté, co Čína oznámila své plány na vybudování řady umělých Měsíců, které mají v noci osvětlovat městské ulice. „Měsíce“ jsou ve skutečnosti družice a Čína doufá, že mohou nahradit standardní pouliční osvětlení a ušetřit energii.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*