Jemenské hladovějící děti mají smůlu, nejsou to uprchlíci

Jemenské hladovějící děti mají smůlu, nejsou to uprchlíci

Ve stínu sporu o padesát syrských dospívajících sirotků stojí dlouhotrvající humanitární katastrofa z důvodu války v Jemenu. Tolik zubožených dětí, které nemají už ani sílu plakat, není v žádné jiné zemi na světě.

Až půl miliónu dětí v nejchudší arabské zemi Jemenu, ze kterých je část sirotků bez domova, trpí vyhladověním z podvýživy, jsou ohroženy válečným bombardováním a epidemií cholery. Velké utrpení a hladomor v této zemi trvá od roku 2014, kdy se naplno rozhořela občanská náboženská válka mezi dvěma největšími odnožemi islámu, sunnitskou a šíitskou větví. Konflikt je podle expertů zástupnou válkou mezi Saúdskou Arábií, která podporuje jemenskou vládu a Íránem, který stojí za šíitskými povstalci. Saúdské letectvo několikrát bombardovalo cíle k distribuci jídla, útoky dopadají i na civilisty. Jídlo se stalo hlavní zbraní téhle války.Častá je blokáda hranic zabraňující humanitárním organizacím dodávat jídlo, léky, zdravotnický materiál a nyní došlo provládní koalicí k blokování hlavního jemenského přístavu, do kterého míří potravinová pomoc.

Utrpení jemenského obyvatelstva a obrovská humanitární katastrofa stojí na okraji světového zájmu a takřka nikoho nezajímá. Provládní koalice, kterou mimo Saudů tvoří SAE a další země Arabského poloostrova, má ze známých obchodních a ekonomických důvodů podporu Spojených států amerických, Velké Británie a jiných západních zemí.

Strádající děti a obyvatelstvo Jemenu se nehodí ani do současné humanitární politiky a pokrytecké propagace migrační solidarity Evropské Unie. Všeobecný zájem o vyhladovělé, opuštěné, náboženským konfliktem týrané a vyčerpané děti, které začínají umírat po desetitisících a pomoc by skutečně potřebovaly, nikdo z Evropské Unie neřeší. Jemenské hladovějící děti, i když UNICEF určitou pomoc organizuje, mají prostě smůlu.

Ani z České republiky se ze strany našich politiků pomoci nedočkají. Nikdo z nich o tuhle situaci neprojevuje zájem. Na ní se totiž nedá poukazovat na dodržování evropských hodnot a dělat předvolební kampaň. Jemenské děti nejsou přece uprchlíci a takové téma ve společnosti nerezonuje. Proto si jich nevezmeme ani deset a necháme je stranou naší politiky, i kdyby paní europoslankyně Šojdrová a jiní populisté z KDU, TOP 09, STAN, Pirátů na koze jezdili. Taková je trpká realita a odvrácená tvář české, potažmo unijní a světové, geopolitické strategie.

Zdroje:

https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/235056-hladomor-v-jemenu-hrozi-dalsimu-milionu-deti-cena-jidla-zavratne-stoupa/

https://wave.rozhlas.cz/konflikt-ktery-nikoho-nezajima-saudska-arabie-pustosi-jemen-hladomorem-s-tichou-6821621

https://www.webnoviny.sk/vo-vojnou-zmietanom-jemene-hrozi-vyhladovanie-viac-ako-piatim-milionom-detom-problemom-je-aj-cholera/

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*