Jediný evropský supervulkán může brzy vybuchnout

Jediný evropský supervulkán může brzy vybuchnout

Nová studie z Univerzity College v Londýně (UCL) naznačuje, že jediný supervulkán v Itálii může brzy vybuchnout, poprvé za půl tisíciletí.              

Campi Flegrei, jehož jméno znamená v italštině „Planoucí pole“, se nachází v Neapolském zálivu, což znamená, že jeho katastrofická erupce by mohla ohrozit tři milióny lidí, kteří žijí v metropolní oblasti druhého největšího italského města.

Neklid tohoto supervulkánu začal již v padesátých letech s menším zemětřesením a erupcemi. Podobný jev se objevil v 15. století, což vedlo k tomu, že vulkán skutečně vybuchl v roce 1538. Autoři, kteří zveřejnili své nálezy v deníku Nature Communications, použili nový model vulkanického lomu pro stanovení šance na výbuch.

Nová studie zjistila, že nepokoje od padesátých let mají kumulativní efekt a stále více energie se vytváří v kůře a zvyšuje se čím dál více šance na erupci. Dříve se věřilo, že se energie po každém záchvatu nepokojů difunduje.

„Studováním toho, jak zem v Campi Flegrei praská a pohybuje se, domníváme se, že se blíží ke kritické fázi, kdy další nepokoje zvýší možnost erupce a je nutné, aby na to byly úřady připraveny,“ uvedl Dr. Christopher Kilburn, ředitel rizikového centra pod UCL ve svém prohlášení.„Nevíme, kdy bude mít tento dlouhodobý nepokoj za následek erupci, nebo zda k ní dojde, ale Campi Flegrei sleduje trend, který jsme viděli při testování našeho modelu na jiných sopkách. Přibližujeme se k prognózám erupcí vulkánů, které byly po celé generace zticha, za pomocí detailních fyzických modelů, abychom pochopili, jak se vyvíjí předchozí nepokoje.“

Tyto nepokoje již v Itálii způsobily problémy. V 80. letech 20. století. Seizmické nepokoje Campi Flegrei snížily hladinu moře o dva metry a způsobily otřesy v nedalekém městě Pozzuoli, kde vysídlily 36.000 lidí a poškodily 8.000 budov.

„Většina škod v minulých krizích byla způsobena seizmickými otřesy půdy. Naše zjištění ukazují, že musíme být připraveni na větší množství seizmicity během dalšího nepokoje a že musíme přizpůsobit naše přípravy pro další nouzové situace, bez ohledu na to, zda povedou k erupci,“ uvedl spoluautor studie profesor Giuseppe De Natale.

V roce 2005 začal tektonický vzestup, který pomalu začal zvyšovat podmořské sopky na povrch. Tento trend pokračoval bez jakéhokoli zastavení a v roce 2012 vulkanologové změnili stav Campi Flegrei ze zelené na žlutou, což znamená, že musí být trvale a aktivně sledován.

Od té doby vzestup a seizmická aktivita pokračovaly. Obří rozměry vulkánu způsobují, že pojem erupce všechny poněkud zneklidňuje. Campi Flegrei měl naposledy silnou erupci v roce 37.000 před naším letopočtem, a výbuch byl tak masivní, že někteří antropologové věří, že vedl k zániku neandrtálců v Evropě.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*