Jean-Claude Juncker: „Skutečnou válkou je nacionalismus“

Jean-Claude Juncker: „Skutečnou válkou je nacionalismus“

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval před nebezpečím populismu a vzestupem krajní pravice na zvláštním fóru organizovaném španělským deníkem EL PAÍS. V rozhovoru s bývalým španělským premiérem Felipem Gonzálesem Juncker prohlásil, že tyto dva politické trendy jsou více alarmující než jakýkoli jiný problém, kterému dnes svět čelí. „Horší, než čím dál agresivnější Rusko a Čína, je pravicový extremismus, který roste na vlastním dvoře Evropy,“ řekl Juncker.

Juncker varoval, že „riziko je zde stále – nezmizelo a musíme proti němu bojovat.“

„Skutečnou válkou je nacionalismus,“ prohlásil Juncker, když argumentoval, že krajní pravice byla povzbuzena vítězstvím v Bulharsku, kde byli nedávno do vlády zvoleni nacionalisté Sjednocení patrioti a v Rakousku, kde nyní vládnou dvě strany očerňující uprchlíky s vazbami na nacionalistická hnutí.„Problém není jen u ultrapravicových stran, ale skutečnost, že tradiční strany prosazují své návrhy,“ řekl Juncker, který se v politickém spektru označuje za středo-pravicového.

Gonzaléz pochválil Španělsko za to, že se nestalo „obětí populistické politiky s výjimkou Carlesa Puigdemonta,“ ale uvedl, že je zapotřebí udělat více pro řešení sociálních problémů.

„EU bude mít problémy, pokud zapomene řešit sociální pilíř, nezaměstnanost, nerovnost,“ řekl.

Růst v Evropě je kolem 2,5% a ve Španělsku je více než 3%, ale více než 20 miliónů lidí v celé Evropě je nezaměstnaných (více než čtyři milióny ve Španělsku) a dopady hospodářské krize mohou být stále viděny v šokující míře, tvrdí Gonzaléz. Akumulace dluhů a problémů v rámci finančního sektoru je podle něj dalším varovným signálem, že se kontinent nedostal z krize.

Během diskuze, která se konala v Bruselu v rámci aktivit 40-40 ve Španělsku na počest 40. výročí španělské demokracie, vedoucí představitelé také hovořili o migrační krizi a o dopadu Brexitu a nedávných teroristických útocích v Evropě.

Bývalý španělský premiér Felipe Gonález řekl, že musí být nalezeno politické řešení katalánské krize, ale to „před zákonem neomlouvá nacionalisty, kteří nesplnili své povinnosti.“

 

(Elpais/ svobodnenoviny.eu Jean-Claude Juncker Foto: Reuters) 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jean-Claude Juncker: „Skutečnou válkou je nacionalismus“

  • Proč tento neschopný a mnohdy alkoholem ovlivněný poliitik káže blbosti. Zrovna tak Merklová je neschopná ubránit svou zem a ještě neštěstí chce přenášet na jiné země . Proč asi tyto politici tak jednají. Oni jsou zavázány z mnoha důvodů zámořským režisérům, kteří určili co se bude dít na evropském území. A naši politici se přímo tetelí u vedoucích EU politiků . Nedivme se i naše země má mnoho veřejných činitelů. novinářů a podobně, kteří slouží a absolvovali americký program International visitor ledership program. Jména některých významných výtečníků a celý článek je uveden na Aeronetu.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*