Je zázračná řepka od Monsanta, kterou chce pěstovat Babiš, geneticky modifikovaná?

Je zázračná řepka od Monsanta, kterou chce pěstovat Babiš, geneticky modifikovaná?

repka
Před pár dny zde byl zveřejněn článek o Babišově společnosti Agrofert, která hodlá v ČR intenzívně pěstovat GMO řepku od Monsanta. Článek obsahuje petici za označování geneticky modifikovaných potravin. Další aktuální článek – rozhovor ilustrující, že Babišovi a jeho společnosti Agrofert jde o zisk z pěstování řepky hlava nehlava, najdete zde: Agrofert testuje zázračnou řepku,  http://byznys.ihned.cz
(V článku samozřejmě výraz GMO nepadl …)
K prvnímu článku mi přišel komentář, že řepka, kterou hodlá pěstovat Babiš, není GM, ale prostě šlechtěná odrůda. 

Anonymní 23. října 2013 19:12
Jako všechno je tu príma, nicky „Ilíriel“ a „Jiří Doležal, VV“ se tu podělili o své investigativní výzkumy, ale má to jeden malý háček – řepka odrůdy Vistive, kterou AGF testoval, není geneticky modifikovanou odrůdou řepky, ale je šlechtěným variantou řepky. Něco jako jedna z variant okurek nebo jahod nebo brambor, široce rozšířených mezi malo- a velkopěstitely v ČR. (…)

Tak si to ověříme. Co je Vistive? Babiš žádný takový název nevyslovil, a jednoduchým zahledáním  na netu zjišťuji, že Vistive není odrůda řepky, nýbrž starý program prodeje řepkových osiv, kterým se společnost Monsanto snažila proniknout do Evropy před r. 2011. Možno ověřit na webu http://www.monsanto.cz/program-vistive/ Čtenář byl zřejmě chybně informován, anebo se snažil chybně informovat nás (:-)))

Co Monsanto nabízí teď? Od r. 2012 už jede v Evropě daleko pokročilejší program. V osivech řepky (i kukuřice) je to prodej produktů jejich podfirmy DeKalb Genetics Corporation, zkráceně DEKALB. Společnost Dekalb nabízí (mimo jiné) řadu odrůd s označením DK, speciálně šlechtěných na odolnost proti klimatickému stresu a dalším škodlivým vlivům (sucho, střídání chladu a horka, škůdci, choroby, atd.).

Babiš v rozhovoru konkrétní název zkoušeného osiva neuvádí, ale dá se soudit, že to bude některé (nebo více) ze seznamu firmy Dekalb, které v ČR prodává již několik společností, např. zde: http://www.osevabzenec.cz/zd/oseva_repka2013.pdf
Tipuji, že Babiš má na mysli konkrétně DK Excellium, které údajně dává obzvláštní výnosy oleje (B. hovoří o oleji, který se prý vyrovná panenskému olivovému (:-))) …

A teď to hlavní: Jsou tyto řepky od firmy Dekalb geneticky modifikované? Nikde se to výslovně neuvádí. Ale, koneckonců, genetická modifikace je vlastně šlechtění, nebo snad ne? Takže za pojmem „šlechtěné odrůdy“ či „hybridy“ se mohou klidně skrývat „geneticky modifikované odrůdy“.

 

To napovídá i internetový časopis „Dekalblisty“, (pdf ke stažení).

Najdete tam i článek o „neškodnosti“ GM potravin. Proč by ho tam dávali, kdyby nešlo o GM?

Další informace o Monsanto a Dekalb najdete zde (pdf ke stažení), Ani zde se zde nemluví výslovně o genetické modifikaci, nýbrž o šlechtění. Ale vzhledem k tomu, co je o GM všeobecně známo (jde o měnění genetické výbavy rostlin tak, aby odolávaly všem stresům), se nemůže jednat o nic jiného nežli o „genetické šlechtění“.

Zdá se, že Monsanto dosahem své působnosti již daleko překonalo naši představivost. My se zatím ještě pořád domníváme, že GM plodiny hrozí někde v dáli za našimi hranicemi, a že stačí podepsat petici a teprve začít jednat, a zatím už jimi máme dávno zamořenou celou republiku.

O prázdninách tu byli příbuzní z USA, a říkali, že u nich už je veškerá kukuřice geneticky modifikovaná, a že výrobky z ní klidně prodává třeba i Trader Joe´s, což je síť supermarketů se superzdravými potravinami. A říkali, vy se máte, vy tu ještě možná máte normální plodiny … Jenže z toho, co dnes čtu, se domnívám, že co se týče řepky a kukuřice, tak asi nemáme.

Jen se o tom neví. Monsanto prostě nabízí pěstitelům „vysoce šlechtěné, vysoce odolné“ odrůdy plodin, a ti si je samozřejmě kupují, aniž vědí a aniž je zajímá, že se jedná o plodiny geneticky šlechtěné. Stát o tom už vůbec nemá ponětí, a i kdyby ano, oficiálně jsou přece geneticky šlechtěné plodiny zcela bezpečné. Proč nenechat pod(vod)nikatele vydělat, a kdyby politikové něco namítali, úplatek to spraví …

Monsanto tedy obešlo veškeré zákonodárství všech zemí jednoduchou fintou, a to, že nepopulární výraz „genetická modifikace“ prostě nepoužívá a nahrazuje ho výrazem „šlechtění“.

Náhradou výrazu „genetické modifikování“ je i výraz „genetické sekvencování“, použité ve videu firmy Dekalb. Tato firma hodlá do r. 2030 vyvinout metodou „genetického sekvencování“ plodiny dávající dvojnásobný výnos … Originál videa: http://www.aganytime.com/dekalb/breeding/Pages/default.aspx

Takže, GMO plodiny i potraviny už tu dávno máme, možná zatím o trochu méně než v USA (protože nejíme tolik kukuřice). Monsanto se našim peticím může jen usmívat, protože jejich osiva jsou již všudypřítomná, aniž o tom víme, a výrobky z nich zřejmě taky, dříve než nějaké legislativy stačily vůbec zareagovat (ostatně, nereagovat je v jejich zájmu, na Monsantu se dá dobře přiživit).

Všech egoismů dočasu, ale zatím se s tím musíme nějak vyrovnat, stejně jako jsme již vyrovnáni s jinými obrovskými egoismy, například s klimaterorismem (:-))). Tím nenabádám k naprosté odevzdanosti, něco dělat můžeme, každý podle své nátury a sil … základem je šířit informaci …

zdroj : orgo-net.blogspot.cz

 

 

zdroj :

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*