Je smutné, když si zkušený novinář vysvětluje úspěchy ANO tím, že máme 40 % Babišů nebo že jde o „pomstu voličů“, a máslo na své hlavě nevidí

Je smutné, když si zkušený novinář vysvětluje úspěchy ANO tím, že máme 40 % Babišů nebo že jde o „pomstu voličů“, a máslo na své hlavě nevidí

Novinář Josef Klíma uvedl pro XTV, že „se spletli v tom“, když před volbami pořád připomínali Čapí hnízdo, Babišovo STBáctví a další hříchy (novináři tedy táhnou za jeden provaz? Zajímavý poznatek).

Necelých 40 % občanů ČR je podle něj totiž stejných jako Babiš. Proto ho volili. Další část se pak prý „mstila“ těm, co dodržují zákony a jsou odpovědní – mezi které se Klíma jistě řadí. Zdá se, že ani zkušení novináři a ani s odstupem nejsou schopni kriticky myslet a reflektovat realitu. Nabídnu liberálně-levicové novinářské a politické galérce několik logičtějších důvodů, s nimiž se i osobně sám setkávám.

Myslím, že podobně jako pan Klíma smýšlí nemalá část levicově-liberální mediální a politické obce. Proto si dovoluji na jeho aktuálním příkladu demonstrovat, alespoň z mého pohledu, jejich omyly.


Andrej Babiš a Donald Trump @AndrejBabis / Facebook

Část stejná jako Babiš, část se mstila nám odpovědným a dodržujícím zákony

„No já si myslím, že jsme se spletli v tom, když jsme před volbama pořád připomínali… jako kauza Čapí hnízdo a všechny jeho hříchy a STBáctví a já nevím co všechno. Tak jsme vlastně utvrzovali ty voliče, kteří jsou stejný: jo, jo, to je ten náš kluk. A netušili jsme, že je jich tolik. Čili těch 40 procent skoro voličů, občanů týdle země je stejnejch a oni by to dělali taky. Jako kdyby to mohli. Čili pro ně je to ten šikovný kluk, kterej prostě podved ten Brusel a on to umí a tomu dám hlas,“ uvedl známý novinář Josef Klíma v nedávném rozhovoru pro XTV.„Pak tam bylo nějaký procento lidí podle mě, který tím, že mají na krku těch 60, 80 exekucí a nikdy už se z toho nevyhrabou, tak z takovýho čirýho zoufalství prostě zvolili i toho Zemana i toho Babiše jako: my vás teda je zvolíme a to jsem zvědavej jako, co uděláte. Jako pomstu nám ostatním, který dodržujeme zákony, chováme se odpovědně…“

Začnu od konce. Je docela možné, že Klíma v rámci své uvědomělé bubliny nemá ve svém blízkém okolí nikoho, kdo volil ANO a Andreje Babiše. Navzdory tomu mi však přijde docela nefér přirovnávat charakter většiny „babišovského elektorátu“ k charakteru předsedy ANO.

Kopou snad média za jeden tým? Zajímavé…

Ačkoliv sám nejsem příznivcem Andreje Babiše, znám osobně řadu lidí, kteří ANO volili. A musím pana Klímu upozornit, že si nejsem vědom, že by někdo z nich nedodržoval zákony, nebo se nechoval odpovědně. Ať jde o přístup ke své rodině, sousedům či spoluobčanům, přístup ke státu, co se týká odvodu daní nebo přístup k respektování demokratických voleb (a můžeme jít v tomto ohledu do letité historie). Zejména v tom posledním bodě by se pan Klíma mohl trochu poohlédnout ve „svých řadách“.

Nyní k zajímavé pasáži na začátku Klímovy citace: „jsme se spletli v tom, když jsme před volbama pořád připomínali… jako kauza Čapí hnízdo a všechny jeho hříchy a STBáctví…“. Kdo je to my? To jsou jako média? Novináři? Kteří teda svorně jako jeden muž šli proti Babišovi? Takhle to mám chápat? Že chtěli někoho třeba jako řádně vyšachovat?

Právě v této pasáži je totiž, alespoň podle mě, zakopáno možná největší jádro pudla – totiž „všichni proti Babišovi“. Části voličů možná skutečně konvenuje, že v tom Babiš (respektive jeho firmy) „tak trochu umí chodit“, že využívá (trh deformující a korupci podporující) dotace z EU. Ale nepřeceňoval bych velikost této části.

Populistický střed vyzobe beztvarým a na osobnosti plytkým stranám Babiš

Pro velkou část voličů je ANO a Andrej Babiš stále protipólem i alternativou k na své původní ideje rezignovaným, a hlavně na výrazné osobnosti zdegenerovaným, „klasickým“ politickým stranám, jako jsou ČSSD, ODS nebo KDU-ČSL. Ty se populisticky snaží čím dál více přiblížit onomu pověstnému středu (a být zadobře s žádoucím proudem, poslušně a prakticky bezhlavě poklonkovat EU a USA), kde snad tuší největší voličský potenciál.  Jenže s nulovými, nemastnými a neslanými osobnostmi a jejich prefabrikovanými frázemi jim většinu tohoto elektorátu přebere „dravec“ a osobnost (byť si o něm můžeme myslet cokoliv) Babiš.

A teď právě k tomu podstatnému důvodu, za nímž stojí řada novinářů a politiků „společně a nerozdílně“ – kampaň „antibabiš“. Mám za to, že Češi (a nejen Češi) jsou empatičtí a dosti alergičtí na to, když se spolčí „všichni proti jednomu“. Řada lidí se pak buď podvědomě „zastane“ slabšího, nebo jim zafunguje vnitřní alarm a řeknou si, že ten ostrakizovaný bude nejspíš jiný, než ti ostatní… Že možná na tom po léta lehce zahnívajícím písečku chce třeba udělat pořádek. Nebo ještě větší nepořádek, kdo ví, ale každopádně něco evidentně dělat chce.

Nejde o „účelovky“? To ponechte ovčí babičce

Tím větší je tento motiv, když se Babišovy pojmy „kampaň a účelovka proti mně“ v posledních letech opravdu zhmotňují – a to takřka bez pochyby. Babiš odletí do Palerma – a prásk – investigativci Slonková s Kubíkem z uvědomělého Seznamu najednou vyjdou ven s (částečně konspirační) reportáží o Babišově synovi ze Švýcarska… Babiš odletí do USA – a prásk – dva roky (!) staré video Vondráčka s kytarou na pultíku v poslanecké sněmovně vyletí ven, kauza mýtné, Kapsch a Faltýnek vyletí ven… A pohádky, že jde o shodu náhod, prosím ponechte ovčí babičce, ano?

Ano, tady by se dal i jistý motiv „pomsty“, jak o něm mluví Klíma, najít. Nicméně nejde o pomstu proti oněm „odpovědným, zákony dodržujícím voličům“ včetně Klímy. Jde o to, natruc médiím a politikům s jediným programem a PR strategií „antibabiš“ ukázat, že na tuhle jejich trapnou a prvoplánovou hru zkrátka voliči nepřistoupí.

Většina médií, politiků a PR agentur díky bohu nezná míru a „přepálí to“. A zatím (i díky zkušenostem a genetické výbavě související s propagandou a čtením mezi řádky za minulého režimu) to těm výše zmíněným většina občanů ČR nebaští.

Netvrdím, že mám ve všem pravdu, ale mám za to, že mé úvahy jsou realitě blíže než ty pana Klímy a řady jiných „nechápajících“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*