Je Miloš Zeman kompetentní a porušuje snad Ústavu?

Je Miloš Zeman kompetentní a porušuje snad Ústavu?

Samozřejmě, kdybychom vzali a sestříhali všechny jeho „žertovné“ výroky za poslední čtyři léta, tak bychom museli dojít k názoru, že to je na hospitalizaci. Nicméně, i mnoho Churchillových výroků bylo na hraně a princ Philip?

Jistě, ten nemám žádné exekutivní funkce, ale vzhledem k významu Spojeného království byl možná, před svou abdikací považován za významnějšího člověk, než prezident malého a krásného státečku v srdci týrané Evropy.

On to byl, myslím tím Miloše Zemana, kdo v roce 1989 uveřejnil nejvýznamnější politický spisek. Nebyl to Václav Havel se svými „Několika větami“ ale Miloš Zeman. Je proto celkem pochopitelné, že po tzv. „revoluci“ byl načuřen, ne li něco horšího.

Ministrem financí se stal, protože na krátkou dobu oklamal disidenty tělem, do té doby naprosto neznámý Václav Klaus a Miloš Zeman zahořkl. Nakonec ale, svojí šílenou zaťatostí a Zemákem udělal v roce 1996 takový volební výsledek, který dostal ČSSD „na bednu“.

Nemá cenu to dál rozebírat, ale v roce 1998, po pádu vlády V.Klause vyhrál volby a stal se premiérem. A jeho celkem velmi propracovaný tah s opoziční smlouvou měl úspěch. Političtí protivníci sice vřeštěli, ale právě to je důkazem úspěchu.

A po neúspěchu v roce 2003 se v roce 2013 stal všelidovým prezidentem. Jinak řečeno, prvním přímo voleným prezident Československa či Česka. A otázkou je, zda by to byl Miloš Zeman a zda by ho národ volil, kdyby si odpustil srandičky typu „kalašnikov“.To ale nevíme a tak se ptejme, zda jeho orientace, ve světě celkem dost ojedinělá, na USA, Rusko a Čínu má, či nemá smysl. Podle mě má, protože neustále opakovat, že Putin je „KGB zloduch, který ukradl ruský Krym“ je dosti dětinské.

Taková propaganda má smysl pouze tehdy, pokud s takovým státem chci zahájit válku. Jinak ne.

A Zemanovo dodržování Ústavy? Je, samozřejmě, stoprocentní a při jeho svědomitosti ani jiné být nemůže. Ústava stanoví, že prezident jmenuje a odvolává, na žádost premiéra, ministry. ALe, to je vyjádření kompetencí, nikoli postupu.

Dopravní předpisy praví, že do křižovatky smím vjet na zelenou. To je samozřejmé, to ví každý. Ale ne každý dokáže připustit, že to není pokyn, ani příkaz, ale pouze povolení. Že pokud se chci rozjet na zelenou, musím nejprve zjistit, že je to bezpečné.

A to samé platí pro již zmíněné jmenování a odvolání ministrů. V tomto konkrétním případu šlo o naprosto klíčového ministra, ministra financí. To není žádný ministr „pro čolky a molky“, ale naprosto zásadní post.

A tudíž, prezident nejenže nemusí, on ale ani nesmí, odvolat takového ministra, aniž by byla zajištěna kontinuita. Úmysl Bohuslava Sobotky byl zřejmý a koukal mu jako sláma z bot. Po odvolání ministra Babiše navrhnout pro řízení Ministerstva financí sebe.

Ostatně, Miroslav Kalousek to vícekrát doporučil a ten ví vždy, odkud vítr fouká. Ovšem, premiér Sobotka není nikdy chopen dotáhnout hru do konce. Nebyl toho schopen ani s demisí-nedemisí a ani s odvoláním Babiše.

Takže to shrnu. Pokud ještě nepřistál, tak prezident Zeman brzy přistane. Po takové cestě si ale bude muset „krapítko“ odpočinout a tak současné přijetí návrhu na odvolání a jmenování ministra financí padne, podle mě, nejpozději v pondělí 22.května.

A bouře ve sklenici vody skončí a tím i tzv. vládní krize v Česku. Krize, která vůbec žádnou krizí nebyla, protože to byla jen snaha o získání předvolebních bodů a sekundárně i snaha o poškození prezidenta Zemana.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*