Je italská vláda na pokraji kolapsu?

Je italská vláda na pokraji kolapsu?

Italský premiér Giuseppe Conte nabídl v srpnu rezignaci po kolapsu své koaliční vlády, ale později byl znovu jmenován na předsedu vlády, aby vedl druhou koalici vytvořenou mezi Hnutím pěti hvězd a Demokratickou stranou, ale tato vláda je nadále považována za ne zcela stabilní.Italský premiér Giuseppe Conte se nyní obává kolapsu své druhé koaliční vlády, jak informovala agentura Bloomberg, která se odkazuje na šest různých překážek, kterým politik v lednu čelí.

Conte v současné době řídí koaliční vládu mezi Hnutím pěti hvězd (M5S) Luigia Di Maia a Demokratickou stranou, ale tato aliance není považována za silnou kvůli řadě výzev, uvádí Bloomberg. Ty zahrnují návrh na změnu soudního systému ze strany M5S, proti kterému se staví Demokratická strana, neshody ohledně navrhovaných referend, nadcházející hlasování v Senátu, které rozhodne o osudu bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho a řada dalších otázek.

M5S nyní požaduje změnu italského statutu omezení s cílem změnit lhůty pro příliš dlouhé procesy, proti čemuž se však staví Demokratické strana a další malá strana Italy Alive, kterou vede bývalý premiér Matteo Renzi jenž slíbil, že se připojí na stranu opozice, aby čelil iniciativě Hnutí pěti hvězd. Dalším problémem by mohl být návrh na zavedení hlasovacího systému v britském stylu „„first-the-post“, jehož potenciální prohra by mohla Conteho ohrozit tím, že bude před zavedením tohoto systému přinucen vyhlásit předčasné volby.

Zatímco opoziční stana Liga vede v italských průzkumech veřejného mínění, její vůdce Matteo Salvini čelí trestnímu stíhání za to, že v červenci během svého funkčního období odlítl pustit do země loď s přistěhovalci, což je záležitost, která je považována za další destabilizující problém pro současnou italskou vládu.

První Conteho kabinet byl vytvořen mezi M5S a Salviniho Ligou v červnu 2018, ale toto spojenectví se po srpnovém hlasování o nedůvěře zhroutilo. Předseda vlády podal po tomto kroku rezignaci, ale byl znovu jmenován v září, aby vedl druhou koaliční vládu mezi Hnutím pěti hvězd a Demokratickou stranou. Nedávno vyjádřil přání zahájit vyjednávání o novém vládním programu, který by jej potenciálně udržel u moci až do roku 2023.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*