„Jděte se zeptat Snowdena“: Šéf společnosti Huawei odsoudil v probíhajícím sporu špionážní návyky USA

„Jděte se zeptat Snowdena“: Šéf společnosti Huawei odsoudil v probíhajícím sporu špionážní návyky USA

Cílený komentář předsedy společnosti Huawei Guoa Pinga přišel v odplatě vůči americkým obviněním proti společnosti, že představuje bezpečnostní riziko a je napojena na čínskou vládu, jež jí povoluje špehovat a nelegálně pronikat k osobním informacím od uživatelů.

„PRISM, PRISM (sledovací program), který je nejspolehlivější z nich?“ řekl Guo v žertu na Světovém mobilním kongresu v Barceloně v reakci na nový konflikt mezi Washingtonem a čínským technologickým gigantem.„Pokud tomu nerozumíte, můžete jít a zeptat se Edwarda Snowdena,“ dodal s odkazem na bývalého informátora NSA, který vyzradil utajované informace a odhalil světu tajný sledovací program NSA.

V rámci tajného programu PRISM, americká zpravodajská služba získávala soukromé internetové komunikace uživatelů z nejméně devíti hlavních amerických internetových společností, mezi nimi i Google, Apple, Yahoo, Facebook a jiné.

Guovy komentáře přišly v reakci jako odveta na obvinění ze strany USA proti společnosti Huawei, které podle nich představuje bezpečnostní riziko a je napojena na čínskou vládu, což umožňuje špehování a nelegální přístup k osobním informacím uživatelů.

Čínský technologický gigant tato obvinění odmítl, zatímco jeho předseda reagoval na možný výkonný příkaz zakázat produkty společnosti Huawei v USA.

Guo Ping na tuto hrozbu pokrčil rameny a uvedl, že toto opatření „není nutné a nemělo by být zavedeno,“ ale pokud k tomu dojde, bude to mít na společnost Huawei jen malý vliv.

Čínská technologická společnost je největším světovým výrobcem síťových zařízení používaných mobilními telefony a internetovými společnostmi. Zatímco experti z oblasti kybernetické bezpečnosti hovoří o „hrozbě, kterou představuje společnost Huawei a další čínské společnosti na informační technologie,“ evropské státy váhají, zda proti výrobci podniknout nějaké kroky.

Vedle společností Nokia a Ericson, Huawei v Evropě zujímá vedoucí postavení v oblasti architektury 5G sítí, zatímco zůstává za konkurenceschopnou cenu.

Akce USA proti technologickému gigantovi začaly minulý rok, kdy Washington vyzval poskytovatele bezdrátových a internetových služeb v řadě spojeneckých zemích, aby upustili od používání zařízení značky Huawei.

 

(NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*