Japonský premiér se obává války s Čínou

Japonský premiér se obává války s Čínou

„Mezi Japonskem a Čínou panuje stejné napětí, jako mezi Británií a Německem před První světovou válkou,“ prohlásil japonský premiér Šinzó Abe na Mezinárodním ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Z obav z ozbrojeného konfliktu vyzval Čínu, aby omezila výdaje na zbrojení.

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou velmi napjaté kvůli sporu o neobydlené ostrovy. Japonský premiér se velmi obává války a prohlásil, že by Čína měla omezit své výdaje na zbrojení  a že by měla růst jejich ekonomiky využít raději k inovaci a odstranění chudoby.

Šinzó i tak věří, že by k ozbrojenému konfliktu nemuselo dojít a ujistil posluchače v Davosu, že Japonsko učiní vše proto, aby se krveprolití v jeho zemi již nikdy neopakovalo. „Klíčem k prosperitě Asie a celého světa je spolupráce a ne napětí. Konflikty proto musíme řešit dialogem a zákonnými prostředky a ne zbraní,“ dodal japonský premiér. Japonsko se totiž po druhé světové válce zavázalo, že žádné zemi válku nevyhlásí. Premiér se to dle svých vlastních slov rozhodl  respektovat i proto, že by případný vojenský konflikt znamenal katastrofální důsledky pro celosvětovou ekonomiku.

Konflikt mezi nimi vypukl koncem roku 2012, kdy si Japonsko i Čína začaly dělat nároky na neobydlené a na přírodní zdroje bohaté souostroví ve východočínském moři. Číňané tehdy ignorovali a ničili vše co bylo japonské včetně předváděcích místností automobilky Toyota, prodejen televizorů a hracích konzolí značky Sony. Číňané ke všemu vnímají premiéra Šinza Abeho jako nacionalistu. Informoval server finweb.hnonline.sk

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*