Japonský brutální velrybářský průmysl usmrtil 200 plejtváku malých v březí

Japonský brutální velrybářský průmysl usmrtil 200 plejtváku malých v březí

Navzdory sílícímu tlaku ze strany mnoha aktivistických skupin, Japonsko pokračuje v zabíjení stovek velryb ročně- z nichž jsou některé druhy ohroženy- ve jménu „vědy“. Národ se schovává za tvrzení, že zabíjení je legální v závislosti na velrybářské konvenci z roku 1946, která umožňuje zabíjení velryb pro vědecké účely, podle údajů Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat. Tato stejná výmluva se používá také na Islandu a v Norsku.

Nicméně, v dnešní době moderní vědy, neexistuje absolutně žádná potřeba zabíjet velryby k jejich studiu. Vzorky DNA mohou být odebrány z kůže, tuku a výkalů, když je zvíře stále naživu, a poté použity pro stanovení důležitých informací o zdraví zvířete. Mimo jiné, populační odhady lze provést za pomocí pozorovacích průzkumů a dalšími zcela neškodnými výzkumnými metodami.

„Vědecký lov velryb“ je prostě jen komerční lov velryb, který se provádí pod falešnou záminkou – lži, že zabíjení těchto fascinujících tvorů je pro vědecké účely. Bohužel, vědecké povolení vyžaduje použití velrybího masa- a lze být interpretováno jako prodáno nebo darováno- což znamená, že jde do značné míry o povolení k lovu velryb a prodeji jejich masa.

 

Historie japonského lovu velryb

Japonsko loví velryby od 12. století, ale nelovilo je až do roku 1890, když Japonsko skutečně začalo provádět, co známe jako moderní lov velryb, podle deníku True Activist. Během 20. století, Japonsko bylo silně zapojeno do komerčního lovu velryb, aniž by udělalo cokoliv k omezení škod na velrybí populaci. To se změnilo, když  vešlo v platnost moratorium Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v roce 1986.

Od té doby Japonsko nadále loví velryby pod záminkou vědeckého výzkumu- opatření, které bylo zahrnuto v moratoriu- a maso z lovu pro „vědecké účely“ se pak prodává v obchodech a restauracích. Tato praxe zahrnuje probodávání žijících velryb a jejich tažení, zatímco zvíře bojuje za svobodu za velrybářskou lodí, kde umírá pomalu a bolestivou smrtí.

V roce 2014, portál Natural News informoval, že Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že program japonského lovu velryb, který probíhá v Atlantiku, nebyl ve skutečnosti pro vědecké účely, a byl proto vydán dočasný zákaz lovení velryb. Tento zákaz přišel poté, co australská vláda podala žalobu proti Japonsku u nejvyššího soudu OSN, ve snaze ukončit lov velryb v Jižním oceánu. Tento krok byl oslavován aktivisty po celém světě, a měl znamenat konec pro „vědecký lov velryb“ v Japonsku, jak informoval deník True Activist.

 

Japonsko nadále loví velryby k dnešnímu dni        

Bez ohledu na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v roce 2014, že japonský lov velryb neslouží pro vědecké účely, japonská velrybářská flotila se nedávno vrátila z Antarktidy s 333 plejtváky malými- včetně březích samic- , což je číslo, které bylo potvrzeno japonskou vládou.

Japonská flotila čtyř lodí se plavila do Antarktidy 1. prosince 2015 a vrátila se 24. března 2016, podle deníku International Business Times. Japonský institut pro výzkum kytovců informoval, že odchyt zahrnoval 200 březích samic, a Tokio opět argumentovalo stejnou záminkou, že byl odchyt pro vědecký výzkum- i když většina velryb skončí jako jídlo na talíři.

Zatímco plejtvák malý ještě není klasifikován jako ohrožený druh, podle údajů IWC, došlo k „citelnému poklesu jejich předpokládané hojnosti.“ Přivést 200 březích samic v jednom lovu bude mít velký vliv na jejich počet, a nejedná se o udržitelný způsob, jak lovit živočišné druhy.

Jak informoval deník Think Progress, mnoho zemí, vědců a ekologických organizací, jako je Sea Shepherd, odsoudili toto zabíjení a opět zpochybnili výmluvy na „vědecký výzkum“, které Japonsko nadále používá. Podle australského ministra životního prostředí Grega Hunta, lov velryb je: „podle mého názoru nepřípustný a je to návrat k dřívějšímu věku.. Neexistuje žádný vědecký důvod pro tento smrtící výzkum.“

Japonský výzkumný velrybí program nemá téměř nic společného s vědou, a zcela využívá právní mezeru, která jim umožňuje těžit ze zbytečného zabíjení stovek velryb ročně. Musíme uplatňovat udržitelné hospodářské postupy a to jak na souši, tak i v moři, přičemž by se živočišným druhům mohlo nadále dařit, aniž by jim hrozilo jejich vyhynutí v důsledku lidského zásahu.

 

zdroje: http://www.naturalnews.com/ http://www.ibtimes.co.uk/ http://www.ifaw.org/ http://www.gmwatch.org/ http://www.naturalnews.com/ http://www.trueactivist.com/ http://thinkprogress.org/ https://iwc.int

(Foto: abc.net.au)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Japonský brutální velrybářský průmysl usmrtil 200 plejtváku malých v březí

  • A co ? Tohle je trochu nefér přístup. My jako středozemní národ jsme nikdy ryby moc nejedli, japonci jako ostrovní naproti tomu jedí téměř pouze rybí maso, Je to stejné jako kdyby japonci začali křičet „krávy a prasata jsou úžasní tvorové a oni je zabíjejí taková hamba“. Takže prosím trochu férovosti, máme dost másla na hlavě na to, aby jsme mlčeli a šoupali nohama. Jestli si někdo myslí, že kráva, prase nebo normální ryba jsou míň živá zvířata než velryba, tak to teda nejsou.
    Chápu vegetariány kteří propagují nezabíjení zvířat, ale nepochopím tohle selektivní propagování, je to jen pozitivní diskriminace velryb.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*