Japonsko zveřejnilo zprávu o plánu na výstavbu podvodních měst do roku 2030

Japonsko zveřejnilo zprávu o plánu na výstavbu podvodních měst do roku 2030

Myslíte si, že je možné, aby lidé žili v podvodních městech? I když to může znít jako nápad na pokračování sci-fi filmu Christophera Nolana, Interstellar, tak japonská firma tvrdí, že by to mohlo být realitou do roku 2030.

Japonská stavební firma Shimizu Corp oznámila plán na vybudování podvodního ekologického města s názvem „Ocean Spiral“ v hodnotě 25-26 miliard dolarů s kapacitou 5000 lidí, které by získávalo energii z mořského dna v hloubce tisíce metrů.

Shimizu Corp odhalila tento plán pro město budoucnosti minulý týden v Tokiu s tím, že Ocean Spiral bude „využívat nekonečné možnosti hlubokého moře,“ k přizpůsobení lidského života, protože stoupající hladina moře ohrožuje přežití ostrovních komunit.

Plány ukazují obrovské výzkumné a rezidenční stanice o délce asi 16 km, které jsou těsně pod povrchem a sahají až po mořské dno. Mluvčí společnosti Shimizu, Hideo Imamura uvedl pro Guardian:

Jedná se o skutečný cíl, ne o sen. Kreslená postavička Astro Boy měla mobilní telefon dlouho předtím, než byl vlastně vynalezen. Stejným způsobem budou technologie a know-how, které pro tento projekt potřebujeme k dispozici.

Foto: Shimizu Corp.
Foto: Shimizu Corp.

Vzhledem k rozsáhlé technologii potřebné k vytvoření struktury a pro udržení života pod povrchem oceánu, bude projekt připravován nejméně 15 let. V případě úspěšného dokončení nám projekt nabídne opravdu jedinečný výhled na podmořský život.

Podle úředníků Shimizu, projekt, který má podporu nesčetného množství výzkumných firem a japonských vládních agentur, zobrazuje strukturu ve tvaru spirály skládající se ze tří hlavních částí.

Foto: Shimizu Corp
Foto: Shimizu Corp

Úředníci projektu chtějí zajistit financování ze soukromého sektoru a od vlády, včetně expertů z Tokijské university.


Masaki Takeuchi, vedoucí projektu údajně řekl novinám Asahi Shinbun:

Bylo by skvělé, kdyby se v našem projektu začaly angažovat výzkumné instituce a vlády.“

Ocean Spiral a jeho tři části

1. První část je plovoucí povrch, který je ukončen 500ti metrovou koulí.

2. Podle plánu je střední část 15 metrů dlouhá spirála, s prostorem pro podnikatelské sféry, pro byty a obytné prostory a hotelové pokoje pro 5000 lidí.

3. Na samém dně, bude spirála spojená s výzkumným centrem „earth-factory“ pro rozvoj zdrojů energie.

Mluvčí Shimizu uvedl pro Wall Street Journal:

Jedná se zatím jen o plán naší společnosti, ale naším cílem je vyvinout technologii, která nám umožní vybudovat podvodní prostor pro život.“

Odborný asistent katedry urbanistické studie na Tokijské universitě, Christian Dimmer uvedl, že tyto „techno-utopie“, jako je Ocean Spirit přicházejí jako reakce na jiné krize, jako je změna klimatu a stoupající hladiny moří. Dimmer údajně řekl deníku Guardian:

„Již jsme to měli v Japonsku v roce 1980, kdy stejné společnosti navrhovaly podzemní a plovoucí města. Je dobře, že se mnoho tvůrčích mozků snaží vypořádat se změnou klimatu, se stoupající hladinou moří a vytváří odolnou společnost, ale doufám, že nezapomenou myslet na více otevřené a demokratické městské budoucnosti, v níž se mohou občané aktivně podílet na jejich tvorbě, spíše, než být jen pasažéry v zastupitelstvu v zapečetěné vizi utopie.“

Podle deníku Guardian:

Myšlenka na vytvoření komunity žijící v oceánu rezonuje v Japonsku, kde jsou komunity ohroženy kvůli velkým zemětřesením a tsunami.“

Společnost rovněž odhalila, že spirálová struktura bude sestupovat 15 kilometrů, kde bude připojena k “earth factory”, která bude produkovat metan z oxidu uhličitého za pomocí mikroorganismů.

Foto: Shimizu Corp
Foto: Shimizu Corp

Odborníci uvádějí, že rozdílné teploty oceánu mezi jednotlivými částmi konstrukce by pomohly k výrobě elektrické energie. Tyto teplotní rozdíly mořské vody v různých hloubkách je tajemství k získávání energie. Tento koncept je také známý jako „ocean thermal energy conversion.“

Dříve se společnost Shimizu podílela na předvedení plánů na plovoucí metropole a na 400 kilometrovém „pásu“ solárních panelů kolem měsíce. Viz video.

Společnost pracuje na svém novém projektu Ocean Spiral s japonskou agenturou pro vědu a techniku (Japan Agency for Marine-Earth Science) a Tokijskou universitou.

 

zdroj : http://www.collective-evolution.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články