Janukovyč: Vojenské operace Kyjeva na východě Ukrajiny jsou „zločinem proti vlastnímu lidu“

Janukovyč: Vojenské operace Kyjeva na východě Ukrajiny jsou „zločinem proti vlastnímu lidu“

Kyjevské úřady by měly nést odpovědnost za krveprolití, které zachvátilo východní Ukrajinu, protože selhaly při oslovení lidí v regionu Donbas a místo toho se rozhodly pro plnohodnotnou válku,“ uvedl bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Doutnající vojenský konflikt ve východní Ukrajině se vytratil z novinových článků a znovu se objevil po vyhroceném násilí v časném únoru.

Tato eskalace poukázala na křehkou povahu příměří a na potřebu plného respektování dohod z Minsku, základní podmínky na cestě k mírovému urovnání, které byly znovu potvrzeny při nedávném setkání v Normandii.

V rozhovoru s ruskými a ukrajinskými médii, bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, nyní žijící v jižním Rusku, argumentoval, že vojenské potlačení nepokojů v regionech Doněck a Luhansk, bylo neodmyslitelně nespolehlivé a nekoncepční rozhodnutí Kyjeva.

Krveprolití na východní Ukrajině by mohlo být odvráceno v případě, kdyby se úřady v Kyjevě pokusily najít společnou řeč s lidmi v Doněcku a Luhansku, uvedl Janukovyč a dodal, že rozhodnutí o zahájení jejich takzvané „protiteroristické operace“ proti rebelům je stejné jako vyhlášení války proti lidem.

„Samozřejmě, že každý, kdo se účastnil tohoto rozhodnutí, musí nést odpovědnost. To je zločin proti vlastním lidem,“ uvedl bývalý ukrajinský vůdce.

„Současné orgány neučinily jediný pokus o dialog s lidmi, kteří byli proti násilnému puči,“ uvedl Janukovyč s tím, že Kyjevu by se v tomto stádiu podařilo nalézt cestu k mírovému řešení konfliktu.

„Jakákoliv blokáda regionu Donbas není v zájmu Ukrajiny… Jestli oni nepotřebují Donbas, měli by to říci otevřeně, ale pokud ano, pak mají zahájit jednání s těmito lidmi, proč je mučit?“ Uvedl Janukovyč.

Místo toho, ukrajinská vláda „rozdělila zemi na vítěze a poražené,“ a nadále odcizuje východní oblasti, poukázal Janukovyč a dodal, že se kyjevské orgány nezastaví před ničím, včetně teroru.

„Ukrajinská vláda skutečně věří ve svou bezradnost… ztratila strach o lidi,“ uvedl bývalý prezident s tím, že „zabíjení novinářů, zavírání různých informačních agentur, umlčování disidentů,“ patří mezi různé „drakonické metody,“ ke kterým se vláda uchýlila, aby se prosadila.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: AP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*