Jana Bobošíková: Česká televize manipuluje s veřejným míněním ohledně voleb

Jana Bobošíková: Česká televize manipuluje s veřejným míněním ohledně voleb

bobo

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková se postaví v předčasných volbách do čela bloku Hlavu vzhůru! Ten se podle ní jako jediný ve volebním programu orientuje na to, jak vytvářet společenské bohatství. To je v naprostém protikladu s donedávna vládní TOP 09, která je nejen stranou protičeskou, ale zároveň je to strana, která působí proti lidem této země a je propletena s nejrůznějšími podnikateli typu Zdeňka Bakaly.

Co byste dělala, pokud bychom Vám dnes o půlnoci nevolali?

To už bych samozřejmě spala, protože musím být zítra krásnější než pan Babiš a v mém věku je spánek hodně důležitý.

Takže žádné šturmování, žádná příprava dlouho do noci na Partii TV Prima, kde se hodinu před polednem utkáte s předsedou ANO Andrejem Babišem?

Noční příprava se rozhodně nekonala a konat ani nebude, ale to neznamená, že jsem podcenila přípravu denní.

Berete možnost vystoupit v Partii jako klíčovou pro televizní prezentaci bloku Hlavu vzhůru, protože do krajských předvolebních diskusí České televize se nejspíš nedostanete?

Česká televize, jak se zdá, se opět chystá manipulovat. Pouze připomínám, že Česká televize nám v uplynulých volbách dala ve všech krajích nulu, do žádné debaty nás nevzala a my jsme potom přeskočili i parlamentní zelené a měli jsme téměř čtyři procenta. Samozřejmě jsem si manipulativních praktik České televize vědoma a beru tuto Partii jako příležitost vysvětlit občanům a sdělit prostřednictvím obrazovky, s čím jde blok Hlavu vzhůru! do voleb a co chce dělat v České republice.

Jaký je váš názor na předvolební diskuse České televize, která plánuje zvát do čtrnácti krajských debat lídry osmi podle průzkumů nejsilnějších stran?

Já to považuji za naprosto nedemokratické, protože jsem přesvědčena, že ve veřejnoprávní televizi – zdůrazňuji ve veřejnoprávní televizi – by měli dostat srovnatelný prostor všechny strany, které splnily zákonné předpoklady účasti ve volbách. Já sama jsem toto organizovala, tuším někdy v roce 1998, vím, je to už patnáct let, ale tehdy jsme to zvládli. Všechny strany dostaly slovo na nejrůznější témata a bylo to zvládnutelné. Takže proč dělá Česká televize tento selektivní výběr? Nerozumím tomu, ale rozhodně to neodpovídá jejímu poslání, které říká, že má nestranně informovat. Ona neinformuje nestranně, ona informuje na základě nějakých velmi podivných průzkumů nějakých agentur. A já znovu říkám, že my jsme se nedostali do žádné debaty v uplynulých volbách a ve dvou volebních krajích jsme přesáhli pět procent. Tak co to potom je za průzkumy, podle kterých Česká televize pracuje? To není nic jiného než manipulace.

Česká televize dá všem stranám stejnou možnost v pravidelných pořadech Události, komentáře, Interview Daniely Drtinové i v Politickém spektru. Nemyslíte si, že pro krajské diskuse by byla účast všech stran až příliš složitou záležitostí?

Dá se najít model, kdy všechny strany dostanou slovo ke všem tématům. Moji kolegové se mohou podívat do archívu na volby z roku 1998, ten klíč je jednoduchý a najdou ho tam. Dát srovnatelný prostor všem stranám jednoznačně možné je. Není to jenom tak, že si představíte 24 zástupců politických stran v jednom studiu. Na to se dá vymyslet matice, kdy se jednotliví představitelé protočí na základě určitého kódu všemi relevantními pořady a hlavně všemi tématy. To je důležité, co která strana chce dělat s tím kterým závažným celospolečenským problémem.

Vpředvečer voleb chystá Česká televize superdebatu pouze za účasti čtyř stran ČSSD, ODS, TOP 09 a KSČM, i když to zatím potvrdit nechce. Nebyl by to až přespřílišný zásah do rovné soutěže politických stran?

Pokud je to pravda, tak to není nic jiného než nejhrubší manipulace. Vůbec nerozumím tomu, když je Česká televize schopna uspořádat superdebatu všech prezidentských kandidátů vpředvečer prvního kola, že není schopna udělat superdebatu všech politických stran. To jsou prostě věci, které mi hlava nebere a opravdu si myslím, že jde o zákulisní manipulace některých vlivových skupin. Nic jiného k tomu nemohu říci, protože manipulativní to beze sporu je.

Zůstaňme jednou otázkou ještě u České televize, v níž jste několik let také působila. Její moderátorku Danielu Drtinovou přesunuli z Událostí, komentářů do méně atraktivního pořadu Interview. Viděla byste za tím také poltické tlaky, jak se spekulovalo?

Absolutně odmítám dělat z paní Drtinové oběť a hrdinku nezávislé žurnalistiky, která padla v plén zlým čachrům zákulisí. Já si myslím, že na každém pracovišti, ať už je veřejnoprávní, státní nebo soukromé, má rozhodovat šéf a má si svá rozhodnutí obhájit. Já si opravdu nemyslím, že by Daniela Drtinová byla tak bezchybná, že by jí šéf nemohl dát jinou pracovní pozici. Pokud je Daniela Drtinová taková hvězda, jak o sobě tvrdí, tak se za chvíli nebude nikdo dívat na nic jiného než Interview Daniely Drtinové. Pokud je opravdu tak vysoce kvalitní, tak sledovanost jejího pořadu bude brzy vyšší než sledovanost všech politických pořadů ČT. Pokud ale je taková hvězda, to jsou zákonitosti sledovanosti. Já na to čekám.

Jak vnímáte předvolební průzkumy a do jaké míry podle vás ovlivňují rozhodování voličů?

Jednoznačně to lidi ovlivňuje. Znovu opakuji, že považuji předvolební průzkumy za vysoce manipulativní věc. A měly by se všechny ty agentury, které je dělají, chytnout za nos. Já jsem se do dneška nedozvěděla, když všichni říkají, že statistická chyba u tzv. malých stran je maximálně jeden a půl procenta, tak jak je možné, že my jsme nebyli pozváni do žádné debaty a ve volbách jsme měli 3,7 procenta a ve dvou přes pět procent. To je něco, co mi nikdo z odborníků na průzkum veřejného mínění nebyl schopen vysvětlit. Z vlastní zkušenosti naší strany to považuji za vysoce manipulativní záležitost.

Ovlivňuje to voliče proto, že se kvůli nim nedostanou zástupci některých stran do televize, nebo i proto, že někteří voliči nedají hlas straně, která nemá podle průzkumů pět procent, z obavy, že by jejich hlas propadl?

Z obojího pohledu samozřejmě. Jednak proto, že se nedostanou do televize, ale to je méně důležité než to, že jsou voliči masírováni tím, že jejich hlas, pokud ho dají straně, která nemá podle průzkumů nad pět procent, je hlas vyhozený.

Na začátek volební kampaně vás přišel podpořit bývalý prezident Václav Klaus. Čekáte od něj v pěti týdnech zbývajících do voleb ještě nějakou pomoc?

To plně záleží na Václavu Klausovi. My si té podpory velmi vážíme, protože víme, že Václav Klaus by nikdy nepřišel podpořit projekt, který nesouzní s jeho myšlenkami a že Václav Klaus by nikdy nepřišel podpořit osobnosti, kterým by nevěřil. Tudíž pro nás je jeho podpora velmi závazná. Uvidíme, jestli se dočkáme ještě nějaké další.

Naopak může blok Hlavu vzhůru! poškodit, když je v souvislosti s jeho kandidátem Janem Kopalem zmiňováno, že jde o pravicového extremistu, nemyslíte?

Samozřejmě že všechno, co vymyslí nebo zmanipulují média, může kohokoli poškodit. Nás poškodí i to, že šéf TOP 09, švýcarský občan Schwarzenberg, hovoří o panu Kopalovi jako o neonacistovi. Pan Kopal k tomu vydal jednoznačné prohlášení, ve kterém je napsáno, že nikdy žádným neonacistou nebyl a že fotografie v uniformě, které kolují na Twitteru, pocházejí z natáčení filmu Lidice, kde hrál jako kompars. A jestli tedy i těm, kteří se ucházejí o podporu voličů a tvrdí o sobě, že jsou tradicionalisté a konzervativci, stojí neověřené mediální výkřiky za to, aby si je pak dali do titulků a útočili takto na blok Hlavu vzhůru, tak to potom nemám slov.

Nemůže za tím útokem být i to, že o bloku Hlavu vzhůru! tvrdíte, že má být tím, kdo rehabilituje pravici, a TOP 09 zase o sobě prohlašuje, že je jedinou autentickou pravicí?

Kroky TOP 09 jsou podle mého názoru vedeny strachem z toho, že jim někdo strhne tu jejich nálepku, kterou si na sebe snaží neustále dávat. My totiž víme, že TOP 09 je strana protičeská, je strana, která působí proti lidem této země, je strana, která je propletená s nejrůznějšími podnikateli typu pan Bakala, a je to strana, která pro tuto zemi neudělala vůbec nic dobrého. Zvýšila daně, zavedla sKarty, její předseda pomlouvá Českou republiku v zahraničí, její místopředseda fackuje občany na ulici. To je strana, která neudělala nic dobrého pro tuto zemi. A my tuto nálepku toho dobromyslného dědečka s fajfkou a toho rozvážného ministra financí vytrvale strháváme už několik let.

Kromě obvyklých voličů Suverenity počítáte i s hlasy některých z těch, kdo v minulých volbách hodili svůj hlas ODS nebo TOP 09?

Já jsem přesvědčena, že ano. A řeknu vám proč. Já jsem si velmi pečlivě pročetla politické programy našich konkurentů a zodpovědně říkám, že my jsme jediná strana, která se orientuje na to, jak vytvářet společenské bohatství. Všechny ostatní strany se orientují na něco zcela jiného. A sice na to, jak toto společenské bohatství přerozdělit, jak ho rozdat ostatním. To jsou ta hesla první byt, první práce, to jsou ty sociální dávky, to je ta podpora všeho možného. My nic z toho neříkáme. My říkáme jediné. Vytvoříme podmínky pro to, aby se rozvázaly ruce všem těm, kteří chtějí svobodně pracovat, kteří chtějí vytvářet hodnoty v této zemi. A tím se naprosto zásadně lišíme od všech těch, kteří neumějí nic jiného než jen přerozdělovat.

zdroj : radek-velicka.cz

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*