Jaký má válka dopad na děti v Sýrii

Jaký má válka dopad na děti v Sýrii

Podle zprávy UNICEF, již 3,7 miliónů syrských dětí se narodilo od začátku války v roce 2011. Více než 306.000 dětí se narodilo syrským uprchlíkům v zahraničí.      

Tudíž, každé třetí syrské dítě je dítě války. Celkově vzato, válka ovlivnila 8,4 miliónů dětí, což představuje 80% z celkového počtu mladých Syřanů.

V roce 2015 bylo v Sýrii nahlášeno 1.500 případů porušování práv dětí, z nichž 60% bylo klasifikováno jako vražda nebo fyzické zranění. Asi 30% z těchto případů se objevilo ve škole nebo na cestě do ní.

Doktorka sociologie v Sýrii, Amina Al-Khaj, v rozhovoru pro rádio Sputnik Arabic potvrdila, že destruktivní dopad války zasáhl velký počet syrských dětí a jejich budoucnost.

„Tyto děti nemají žádný úkryt před touto strašlivou realitou, protože byly do jisté míry zničeny jak jejich rodiny, tak jejich školy,“ uvedla Amina.

Doktorka dále uvedla, že děti byly zbaveny možnosti zapojit se do sportu nebo jiných aktivit. Jejich základní práva, chodit do školy a mít možnost si hrát byla znemožněna.

„Mnoho dětí žebrá na ulicích, a některé z nich se zapojují do více nebezpečných věcí,“ uvedla doktorka.

Amina dále uvedla, že v současné době Sýrie čelí tak hrozné realitě, jako je nábor dětí do řad teroristů.

Mladí Syřané mají mnoho motivů, aby vstoupili do řad teroristů, jako je úmrtí člena rodiny, pád pod špatný vliv a také potřeba peněz.

„Úkolem psychologů, syrských i zahraničních, je poskytnout potřebnou psychologickou podporu syrským dětem. Dokonce, i když dnes nevidíme destruktivní dopady této války, projeví se později, a to je naše budoucnost. Proto by tomu měla být věnována maximální pozornost právě teď,“ uvedla Amina.

V důsledku syrské krize probíhající šestým rokem, Světový potravinový program OSN odhaduje, že asi 13.5 miliónů lidí v současné době potřebují humanitární pomoc, téměř polovina z nich jsou děti.

Přibližně 4,5 miliónů žije v těžko dostupných místech a asi půl miliónu lidí je uvězněno v obležených oblastech bez přístupu k potravinám, vodě, elektřině či zdravotnickým potřebám.

Sýrie se zmítá v násilném konfliktu od roku 2011, kdy vládní síly loajální prezidentovi Bašáru Asadovi bojují proti mnoha opozičním frakcím a extremistickým skupinám.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*