Jako dospělí

Jako dospělí

V ohlasech na momentální vývoj na východ od naší hranice zaznělo snad už všechno. Jen tu jaksi chybí nějaký konkrétní ucelený program kroků, které hodlá naše země podniknout v případě i toho nejkastastrofičtějšího vývoje, který by mohl nastat. Shrňme si fakta. Kdosi pomocí mediální propagandy vyvolal obrovskou nevoli s prezidentem Janukovyčem, přestože do té doby nebyla jeho vláda o nic víc či méně zkorumpovaná a vina rozprodejem národního bohatství než ostatní vlády v bývalém sovětském bloku včetně těch našich. Pak ale téměř ze dne na den znechucení nad chováním bezcharakterních mocipánů vyvrcholilo. Když se však na Majdanu demonstranti dovolávající se pravdy a lásky pořád dost výrazně neradikalizovali, nechal do nich i do bránících se policistů kdosi střílet. Kdosi velmi dovedně povolal a zorganizoval ozbrojené nacistické bojůvky, které vbrzku ovládly ulice a namísto v demokratických volbách (ač mohou být o ukrajinské demokracii jakékoliv pochybnosti namístě) zvoleného prezidenta ustavil nové vedení státu. Scénář tak dobře známý z převratů v banánových republikách.

Ve stejném primitivně nacionálním duchu pak už jen pokračovalo rozdmýchávání proticizinecké, rozuměj protiruské, nálady zrušením jazykového zákona. I když podobné politické šachy jsou již poměrně obehrané – jen nedávno v Egyptě, Sýrii či Venezuele – zástupci našeho státu by měli být velice obezřetní. Než se nechat vtáhnout do zvyšování výdajů na armádu, nebo nedej Bože do možné války, měli by přemýšlet, co je ve skutečném zájmu České republiky. Přestat se dohadovat jak malí kluci, přestat kolem sebe mlátit slovy jako pravice a levice a přijít s rozumnou analýzou situace i výhledovými scénáři. Připustit si, že ten kdosi může zítra rozvášnit i davy u nás.

Měli bychom dát zavčas najevo, že se nehodláme angažovat v konfliktu, která má jen odvrátit pozornost od krachujících ekonomik USA a EU. Vysvětlit, že zvyšování nákladů na zbrojení nám pouze ubere zdroje, které jsou zoufale třeba na mnoha jiných místech. A především bychom měli rozhodně trvat na tom, aby se důkladně vyšetřilo, kdo za rozpoutáním momentálních nepokojů na Ukrajině stojí, a pak se k tomu postavit čelem, ať už to bude „překvapivě“ kdokoliv. A vyvodit z toho důsledky.


S ohledem na mimořádně závažnou situaci je třeba promyslet podle nejlepšího vědomí a svědomí, co je třeba dál dělat. Jistě jsme se nevyvlékli s takovou radostí z jednoho chomoutu, abychom bezmocně v jiném, možná hezčím a naleštěnějším, museli jen přikyvovat světovládným plánům, v nichž je Česká republika jen bezvýznamnou šmouhou na mapě.

Tyto věci jsou dávno dobře známé, teď je jen třeba s nimi naložit opravdu moudře. Jako dospělí.

Jitka Kačánová

Zasláno do redakce

 

 

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*