Jak jednoduše získat falešný syrský pas!

Jak jednoduše získat falešný syrský pas!

 

Mustafa, 23letý Syřan žijící v blízkosti hranic v Turecku, se živí prodejem falešných dokladů: černý obchod, který pomáhá uprchlíkům a džihádistům dostat se dovnitř a ven Sýrie, uvedl server BuzzfeedNews

Za 2000 dolarů může vyrobit padělaný syrský pas, který je nerozeznatelný od pravého: „se 100% zárukou“, tvrdí Mustafa. Verze nižší kvality stojí o 1000 dolarů méně. Syřané, kteří ztratí své doklady ve zmatku války, často používají tyto doklady pro vstup do Turecka jako uprchlíci, a někdy zkusí cestovat dále do Evropy. Velká poptávky zplodila tento venkovský průmysl v pohraniční oblasti, zaplavujíc Turecko, které hostí více než 1,5 miliónů syrských uprchlíků, mnohé s padělanými doklady.

„Je tu obrovské množství lidí, kteří jsou v nouzi,“ uvedl Mustafa, který žádal, aby byl použit jeho pseudonym, který ochrání jeho identitu před tureckými orgány. Mustafa učinil rozhovor s deníkem BuzzFeed News ve městě Sanliurfa, které leží na jihu Turecka a je zaplaveno uprchlíky, z nichž se k němu mnozí obrátili pro pomoc.

„Syřané mohou ztratit jejich doklady, jelikož mnozí utekli velmi rychle a ve shonu se k dokladům nedostali, nebo se pro ně nemohli vrátit domů,“ uvedla Ariane Rummeryová, mluvčí agentury OSN pro uprchlíky. Většina Syřanů, jak si všimla, má nějakou formu národního dokladu. Přesto měřítko uprchlické krize udržuje vysokou potřebu opatřovat si falešné doklady- a ta roste, jelikož končí doba platnosti skutečných dokladů, bez možnosti prodloužení Asadovým režimem, který se staví nepřátelsky vůči těm, kteří prchají. Syřané se v Turecku spoléhají na padělky, jako na ty od Mustafy, aby jim pomohly překročit hranice, zaregistrovat se u tureckých orgánů, a požádat o pomoc nevládní organizace. Dobré padělky lze také použít na cestu do Evropy nebo na Blízký východ, podle Mustafy a obchodníků s lidmi sídlících v Turecku. „Jedná se o humanitární případy,“ uvedl Mustafa.

Padělky mohou k překročení tureckých hranic také použít nejnebezpečnější váleční bojovníci- včetně zahraničních bojovníků podněcujících povstání Islámského státu v Iráku a Sýrii, poznamenal Mustafa a obchodníci s lidmi, podle deníku BuzzfeedNews.com.

Rozšíření falešných dokladů, a snadnost s jakou je lze získat, upozorňuje na obtížnost provádět opatření proti mašinérii Islámského státu- a ztěžuje určit, kdo opravdu prchá před válkou.

Mezi nabídkami Mustafy byla nejlevnější falešná kreditní karta, stejně jako syrský národní občanský průkaz, které stojí 150 dolarů. Mustafa souhlasil, že prodá jednu z nich novináři- i přes určité počáteční obavy, že by mohl pomáhat zahraničnímu džihádistovi, který jen předstírá, že je novinář-poté, co dostal slib, že doklad nebude použit pro „špatnou věc“. Mustafa obdržel fotografii prostřednictvím emailu a doklad byl připraven za pár dní.

 

Foto: BuzzFeed News
Foto: BuzzFeed News

Mustafa dokonce v ceně přidal i falešný řidičský průkaz

 

Foto: BuzzFeed News
Foto: BuzzFeed News

Verdikt čtyř obchodníků s lidmi ukázal, že se jedná o „dobrý padělek“.

„Je to dobrý doklad a můžete jej použít,“ uvedla jiná osoba, která má dlouhou historii v pašování zahraničních bojovníků z Turecka do Sýrie.

On a jiní poznamenali, že takový doklad se nejvíce používá při přechodu z Turecka do Sýrie, a ne naopak, protože turecké orgány prověřují přísněji ty, kteří vstupují do země, než ty, kteří směřují do Sýrie. Musel by jej použít někdo s arabským jménem, a mohl by teoreticky projít.

Všichni pašeráci lidí, kteří vypovídali pro tento článek- celkem šest- hovořili pod podmínkou anonymity, jelikož se obávali, že budou zatčeni tureckou policií.

Doklad, jako ten v levnější vatiantě, který poskytl Mustafa, byl jedním z nejnižších kvalit. Cizinci, kteří chtějí opravdu přejít do Sýrie z Turecka- a zejména přejít zpět na druhou stranu- by měli používat sofistikovanější prostředky, uvedli obchodníci s lidmi.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*