Jak fungují neziskovky: Kam mizí naše peníze?

Jak fungují neziskovky: Kam mizí naše peníze?

Jak fungují neziskovky: Kam mizí naše peníze?

„V České republice je 130 tisíc neziskových organizací. Do spousty z nich plynou velké peníze na jejich provoz. Nejdiskutovanější z nich se zabývají integrací Romů, uprchlíků nebo bojujících za práva žen. Ve světle zkušeností mohou být některé tyto neziskové organizace vyhozenými penězi,“ říká Luboš Xaver Veselý na toto téma ve svém pořadu na Xaver Live.Kolem hospodaření neziskové organizace Romodrom jsou mnohé otazníky. Nikdo přitom tuto věc neřeší. „Chodí se kolem toho po špičkách a to já nebudu,“ poznamenává Xaver Veselý. I další neziskovka – Romea – má nejasnou uzávěrku. V jejich výkazech platných k roku 2017 jsou v nákladech milionové částky za položku „ostatní náklady a služby“. To je v podnikání nestandardní postup.

„Neříkám, že někdo krade peníze, ale je to podezřelé až na půdu. Kde jinde by mělo být hospodářství transparentně dohledatelné, než u neziskových organizacích,“ myslí si. Většina těchto neziskovek o sobě neprozrazuje vůbec nic. Rozhodně nejsou jediné.

„Chci o tom vyvolat debatu mezi veřejností. Domnívám se, že v našem společném zájmu je potřeba říct, že takhle ne,“ myslí si LXV.

Kolik peněz plyne do neziskových organizacích? Co přesně dělají? Které neziskovky neuvádí transparentní informace o svém hospodaření?
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jak fungují neziskovky: Kam mizí naše peníze?

  • „Neziskovky“ jsou snadno čitelné. Zákon jim ukládá nevykazovat větší zisk než 300 tis. Kč. To je snadné. Založíte si neziskovku a té prodáváte ze svých různých společností předražené služby a zboží. K založení neziskovky stačí vymyslet problém a navrhnout jeho řešení. Pak se hrnou dotaci i příspěvky od občanů. Svou vlastní neziskovku soustavně tunelujete a žijete si blaze. K nalákání příspěvků od důvěřivých občanů si najmete nějakého herce či jinou známou osobnost.
    Neziskovky zakládají ti nejbohatší, aby byli ještě bohatší.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*