Jak Čína transformuje Afriku na „novou světovou továrnu“

Jak Čína transformuje Afriku na „novou světovou továrnu“

Čínská deset let trvající pomoc Africe přinesla hmatatelné výsledky s tisíci kilometry nových železnic a desítek přístavů, letišť a elektráren postavených díky investičním projektům Pekingu. Podle některých výzkumníků se může Afrika ukázat jako nová globální mocnost.

Čína ulehčuje vzestup Afriky jako potenciální „celosvětovou výrobní mocnost,“ tvrdí Irene Yuan Sun v nové knize s názvem „Další továrna světa“.

Kniha odhaluje, jak se v současnosti Peking podělil o své zkušenosti a osvědčené postupy s africkým kontinentem, jelikož přeměnil svou vlastní zemi na výrobní dílnu v posledních několika desetiletích.

Podle průzkumu ruské Rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC) se Čína od roku 2009 stala hlavním obchodním partnerem afrických zemí. Zatímco v roce 2000 dosáhl celkový obrat mezi Čínou a africkými státy jen 10 miliard dolarů, toto číslo vzrostlo na 220 miliard dolarů v roce 2014.

V roce 2017 se Čína dostala na špičku při poskytování půjček africkým státům, jejichž celková částka přesahovala 100 miliard dolarů. Hlavními partnery Pekingu v oblasti přímých a profilových investic jsou Egypt, Nigérie, Alžírsko, Jižní Afrika, Etiopie, Demokratická republika Kongo, Zambie, Angola, Maroko, Niger, Kamerun, Čad a některé další země.Pozorovatelé vytyčují Čínsko-africký rozvojový fond, běžněji nazývaný CAD fond, který byl v roce 2006 vytvořen a financován státem vlastněnou Čínskou rozvojovou bankou a byl spuštěn v roce 2007.

Na rozdíl od jiných agentur Čínské lidové republiky poskytujících pomoc, místo poskytnutí půjček fond provádí přímé investice do Afriky prostřednictvím spolufinancování čínských a zahraničních firemních projektů na africkém kontinentu. Fond CAD poskytuje jednu třetinu finančních prostředků požadovaných pro projekt a jedná jako pasivní investor.

Za posledních deset let investovala tato instituce přibližně 3,2 miliardy dolarů do 91 projektů ve 36 afrických státech.

Podle údajů z roku 2017 produkují africké země každoročně 11 000 nákladních automobilů, 300 000 klimatizačních jednotek, 540 000 chladících zařízení, 390 000 televizních přijímačů a 1,6 tun cementu v rámci iniciativ CAD fondu.

Přestože fond nezveřejňuje údaje o svých konkrétních snahách, RIAC navrhl, aby se podílel na energetických a infrastrukturních projektech, průmyslové výrobě, těžbě a zpracování přírodních zdrojů a zemědělství.

V průběhu posledního desetiletí se Čína podílela na výstavbě více než 100 průmyslových zón, z nichž 40% již fungují. V Africe bylo do konce roku 2016 vybudováno 5 756 km železnic, 4 335 km dálnic, 9 přístavů, 14 letišť, 34 elektráren, stejně jako 10 velkých a asi 100 malých vodních elektráren.

Čínské železniční projekty v Africe jsou do značné míry považovány za historický zvrat, který by mohl napomoci politické integraci v regionu.

Jak uvedl analytik Centra pro africké studie Ústavu obecné historie ruské akademie věd (RAS) Nikolaj Ščerbakov v prosinci 2017: „Je velmi riskantní investovat do jakékoliv výroby v Africe, včetně výstavby železnic, ale Číňané to riziko podstoupí.“

Analytik se domnívá, že Čína se pro Afriku nestala žádným dárcem „darovaným z nebe“.

Zatímco údaje týkající se rozvojové pomoci Číny, které vydal Peking, se zdají být poměrně nízké, americký výzkumný ústav Centrum pro globální rozvoj odhalil, že v letech 2000 – 2016 byla podpora Pekingu mnohem vyšší, než se oficiálně uvádí. Ve skutečnosti téměř dosáhla úrovně USA – 75 miliard dolarů – pokud se zohlední projekty země v oblasti zdraví, vzdělávání a kultury.

 

(SPU/ svobodnenoviny.euFoto: AFP 2018 / ZACHARIAS ABUBEKER)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*