Jaderná válka s Ruskem je „vyhratelná“, uvedl nový Trumpův poradce pro národní bezpečnost

Jaderná válka s Ruskem je „vyhratelná“, uvedl nový Trumpův poradce pro národní bezpečnost

Nový poradce pro národní bezpečnost Charles Kupperman kdysi prohlásil, že jaderná válka se SSSR je vyhratelná.  

Charles Kupperman zpochybnil „vzájemnou zajištěnou destrukci“ a nazval jaderný konflikt „z velké části fyzickým problémem“.Toto uvedl nový poradce pro národní bezpečnost Charles Kupperman.

Tato prohlášení učinil v 80. letech. Jeho dnešní názory neznám, ale podívejme se, co řekl.

Nový poradce pro národní bezpečnost prezidenta Donalda Trumpa a bývalý úředník Reaganovy administrativy Charles Kupperman, učinil počátkem 80. let mimořádné a kontroverzní prohlášení: Jaderný konflikt se SSSR by byl vyhratelný a „jaderná válka je destruktivní věc, ale stále z velké části fyzický problém.“

Kupperman, nově jmenovaný poradce pro národní bezpečnost poté, co Trump odvolal svého původního Johna Boltona, uvedl, že je možné vyhrát jadernou válku v „klasickém slova smyslu“ a že představa totálního zničení při takovém konfliktu mezi oběma supervelmocemi je nepřesná. Uvedl, že ve scénáři, kdy by v USA zemřelo 20 miliónů lidí, na rozdíl od původních 150 miliónů, by se národ mohl stát silnějším a zvítězit ve svých cílech.

Jeho argumentem bylo, že s dostatečnými opatřeními na plánování a díky civilní obraně, jako je „určitá vrstva zeminy a některé zesílené stavební materiály“, by se účinky jaderné války mohly omezit a že USA by se po konfliktu s tehdejším Sovětským svazem rychle obnovily.

V té době byl Kupperman výkonným ředitelem generálního poradního výboru prezidenta Ronalda Reagana pro kontrolu zbrojení a odzbrojení. Tyto poznámky učinil během rozhovoru s Robertem Scheerem pro novinářovu knihu z roku 1982 „With Enough Shovels: Reagan, Bush a Nuclear War“.

Rada národní bezpečnosti zatím neodpověděla na otázky, zda Kupperman (68) má stále stejný názor na jaderný konflikt jako na začátku 80. let. Kuppermanův zdánlivě kavalírský postoj k potenciální smrti miliónů lidí byl v té době kritizován demokratickými politiky i odborníky na kontrolu zbrojení.

Podívejme na několik přesných výroků:

Pokud je cílem války pokusit se zničit co nejvíce sovětských civilistů a tolik amerických civilistů, kolik je možné, a úroveň obětí se přiblíží 150 milionům na každé straně, pak bude těžké říci, že poté máte přežívající národ. Ale v závislosti na tom, jak se bojuje jaderná válka, by to mohlo znamenat rozdíl mezi 150 a 20 miliony obětí. Myslím, že je to významný rozdíl, a pokud země ztratí 20 milionů lidí, možná budete mít šanci přežít.

Myslím, že je možné vyhrát v klasickém slova smyslu. To znamená, že po válce je jasné, že jedna strana je silnější než druhá strana a slabší strana přistoupí k požadavkům silnější strany.

Vítězství v klasickém smyslu

My přijdeme o 20 miliónů, oni přijdou o 150 miliónů.  

Říkejme tomu „vítězství v klasickém smyslu“.

Přesně tak se „vyhrává“ obchodní válka, ale v mnohem větším měřítku.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jaderná válka s Ruskem je „vyhratelná“, uvedl nový Trumpův poradce pro národní bezpečnost

  • Hitler si myslel, že porazí Rusko za 3 měsíce. Napoleon si myslel něco podobného. V USA jsou také přesvědčeni, že v Rusku žijí lidé na stromech a nejsou schopni se bránit agresi. Síla USA jak vojenská, tak ekonomická, existuje jen na papíře. Skutečnost je však zcela odlišná.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*