Jaderná agentura OSN navrhuje použít radioaktivní záření proti komárům infikovaným virem zika

Jaderná agentura OSN navrhuje použít radioaktivní záření proti komárům infikovaným virem zika

S cílem, aby se údajně zabránilo dalšímu šíření virusu zika v Brazílii, hmyz mužského pohlaví by mohl být vystaven rentgenovému nebo gama záření, ozářením jejich spermatu, oznámila v úterý jaderná agentura OSN.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že technologie tzv. Sterile Insect Technology (SIT) může pomoci při řešení pandemie, která byla prohlášena za naléhavý celosvětový problém Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Odborníci IAEA se mají setkat s brazilskými úředníky 16. února, uvedla agentura Reuters.

Mexiko, Guatemala a Salvador jsou mezi ostatními státy, které rovněž požádaly o technologii od atomové agentury OSN.

Ilustrační obrázek Foto:  Paulo Whitaker / Reuters
Ilustrační obrázek Foto: Paulo Whitaker / Reuters

„Pokud Brazílie vypustí velký počet sterilních samců, bude trvat několik měsíců, než se redukuje jejich populace,“ řekl náměstek generálního ředitele MAAE Aldo Malavasi v úterý novinářům, s tím, že by se nemělo přestat jednat i o jiných metodách boje proti nebezpečnému hmyzu.

Tato metoda zahrnuje vystavení laboratorních komárů mužského pohlaví jadernému záření, tak aby bylo jejich sperma sterilní před vypuštěním do volné přírody. Komáří vejce z takového páření se nikdy nevylíhnou a pomáhají snižovat populaci hmyzu.

„Je to plánované rodičovství pro hmyz,“ uvedl Jorge Hendrichs, vedoucí sekce hubení hmyzu v MAAE.

Metoda SIT již byla vyzkoušena v několika zemích. Podle Konstantinose Bourtzise, z kontrolní laboratoře MAAE, v Itálii to přispělo ke snížení populace komárů asi o 80 procent v několika měsících; v Číně to bylo 100 %.

Případy dětí narozených s mozkovými abnormalitami s podezřením na virus zika byly registrovány ve více než 20 zemích Latinské Ameriky, stejně jako ve Spojených státech, od konce loňského roku. Jen v Brazílii se údajně narodilo téměř 4000 dětí s vrozenou vadou spojenou s neúplným vývojem mozku.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jaderná agentura OSN navrhuje použít radioaktivní záření proti komárům infikovaným virem zika

  • Kšeft se smrtí jenom kvete. Jen by mě zajímalo jestli sype víc farmacie nebo zbrojní průmysl, v posledním století farmacie hodně dotahuje, dřív to bylo jen pro mastičkáře.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*