Izraelský ministr vyhrožuje, že zničí syrskou vzdušnou obranu

Izraelský ministr vyhrožuje, že zničí syrskou vzdušnou obranu

Izraelský ministr obrany vyhrožoval, že zničí syrskou protivzdušnou obranu poté, co Sýrie střílela na izraelské bitevní letouny, které narušily syrský vzdušný prostor a bombardovaly cíle na syrském území.   

„V případě, že příště syrský vzdušný aparát zaútočí na naše letadla, tak jej zničíme,“ hrozil Avigdor Lieberman v izraelském veřejném rozhlase. „Nebudeme váhat. Bezpečnost Izraele je nade vše, nebudeme dělat žádný kompromis.“ (Opakuji, že se jednalo o narušení syrského vzdušného prostoru izraelskými letouny! Pozn. překl. )

Izraelský ministr hovořil o útoku na izraelské letectvo, nejnovějším z několika hlášených útoků v průběhu několika posledních let, ve kterém Izrael prohlašoval, že cílil na zbraně libanonského militantního hnutí Hizballáh. Izrael tvrdí, že se musí chránit před pokročilými zbraněmi, které se radikálové snaží získat od syrské vlády.

Sýrie odpálila raketu země-vzduch ze systému S-200 na izraelské letouny, které se vracely zpět z noční mise. Damašek tvrdí, že jedno letadlo sestřelil, zatímco Izrael tuto informaci popírá.

Izraelská média uvedla, že jedna ze syrských raket byla zastavena izraelským systémem protivzdušné obrany Arrow. Bylo to poprvé, co izraelští úředníci potvrdili použití pokročilých raket Arrow, které jsou určeny k zachycení těžkých dalekonosných balistických střel.

Izraelská armáda vyšetřuje, zda rozhodnutí o odpálení rakety Arrow proti syrské protiletadlové řízené střele bylo odůvodněno, podle deníku Haaretz.

Bývalý premiér a ministr obrany Ehud Barak v sobotu uvedl, že zapojení tohoto systému přimělo Izrael přiznat přeshraniční vojenskou činnost.

„Je možné, že to za toto odpálení ani nestálo,“ řekl Barak na komunitní přednášce v Beershevě.

Zatímco potvrzení Izraele o intervenci v Sýrii je vzácné, není bezprecedentní. Loni v dubnu, premiér Benjamin Netanjahu poprvé potvrdil, že útok na desítky cílů Hizballáhu v Sýrii byl skutečně proveden izraelskými válečnými letadly, jak spekulovala média.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Izraelské letectvo Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*