Izraelská lobby chrání ukrajinské neonacisty

Izraelská lobby chrání ukrajinské neonacisty

Server AlterNet zjistil, že novela zákona 2015 National Defense Authorization Act (NDAA) , která měla Spojeným státům zakázat pomáhat, školit a vyzbrojovat neonacistické a jiné extremistické skupiny na Ukrajině, byla stažena ze závěrečného čtení republikánským výborem Republican-led House Rules Committee.

Podle demokratického zástupce Johna Conyerse měla novela přispět ke snížení násilných střetů mezi ukrajinskými silami a pro-ruskými ozbrojenci. (Úplné znění tohoto pozměňovacího návrhu zde)

Dubnový průzkum, provedený stanicí USA Today, zjistil během projednávání novely banderovciNDAA, že více než 1 ze 2 Američanů odmítají poskytnout ukrajinské vládě zbraně, nebo jinou formu vojenské pomoci.

Pokud by byla novela schválena, tak by výslovně zakázala jakoukoliv formu podpory od ministerstva obrany Spojených států těm, kteří pochvalují, nebo oslavují nacismus, včetně těch, kteří pomáhají v nadřazenosti bílé rasy, nebo mají co dočinění s neo-nacisty.

Pozměňovací návrh byl předložen prostřednictvím kongresových členů lobistům z Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League (ADL)) a Centra Simona Wiesenthala, dvou největších nátlakových židovských skupin v zemi.

I přes jejich stanovené poslání bojovat proti antisemitismu a násilnému extremismu, ADL a Wiesenthal Center odmítli podpořit tuto novelu zákona.

Podle demokratických zdrojů v Kongresu, členové ADL a Centra Simona Wiesenthala zamítli pozměňovací návrh z důvodů, že pravicové ukrajinské strany jako je Svoboda v jejich zdokumentovaných záznamech rasistického extremismu, měli „ svoji rétoriku moderovanou.“


Lobista ADL trval na tom, že „je třeba se zaměřit na Rusko,“ zatímco Wiesenthel Center ukázal na setkání mezi krajně pravicovými politickými vůdci na Ukrajině a na Izraelském velvyslanectví „důkaz“ toho, že skupiny jako Svoboda a Pravý sektor se svého extremismu zbavují.

Washingtonská kancelář ADL a Simon Wiesenthal Center nereagovali na četné žádosti a připomínky, které dostali prostřednictvím emailu a telefonátů.

Začátkem tohoto roku, odcházející národní ředitel ADL Abraham Foxman připomněl jejich historii „antisemitismu a platformu etnického nacionalismu“ v tiskové zprávě v které dodal, že bude pro stranu náročné, vzdát se své minulosti velebení Štěpána Bandery, nacistického kolaboranta za éry Druhé světové války, který se stal symbolem ukrajinského nacionalismu.

Když se ukrajinskému parlamentu letos v říjnu nepodařilo schválit zákon, který má ctít Banderovu ukrajinskou rebelskou armádu, tak asi 8000 příznivců Svobody a extremistického Pravého sektoru vyšlo do ulic, kde útočili na pořádkovou policii za pomocí doma vyrobených zbraní, zatímco mávali banderovskými vlajkami a transparenty Svoboda.

 Celý článek v angličtině

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články