Izrael přiznal, že se připravuje na válku s Íránem

Izrael přiznal, že se připravuje na válku s Íránem

Izrael přiznal, že se připravuje na válku s Íránem v pokusu zablokovat Teherán před získáním jaderných zbraní.  

Izraelský ministr spravedlnosti prohlásil, že armáda je v pohotovosti pro plnou pozemní a leteckou invazi do Íránu v případě, že se Trumpovi nepodaří přitvrdit s íránskou vládou.

Deník Usnews.com napsal: Trump řekl dne 13. října, že nepotvrdí, zda Írán dodržuje dohodu o omezení svého jaderného programu, podepsanou jeho předchůdcem Barackem Obamou a otevřel 60denní okno pro Kongres, jehož cílem bude opětovné uložení sankcí.

„Pokud mezinárodní snaha, kterou v těchto dnech vedl americký prezident Trump, nepomůže zastavit Írán před získáním jaderných schopností, Izrael bude sám vojensky jednat,“ řekl ministr spravedlnosti Israel Katz v rozhovoru v Tokiu. „Existují změny, které lze provést, aby se zajistilo, že nikdy nebudou schopni mít jadernou zbraň.“

Izrael jednostranně jednal v minulosti bez souhlasu svého hlavního spojence Spojených států, včetně leteckých útoků na podezřelý jaderný reaktor v Sýrii v roce 2007 a v Iráku v roce 1981. Útok proti Íránu by však byl velice riskantní s potenciálem vyvolat protireakci a bouři na finančních trzích.Izraelská hrozba vojenského útoku by však mohla zintenzivnit americkou podporu ztížit jadernou dohodu, ale mohla by se také vymstít povzbuzením zastánců tvrdé linie v Íránu a rozšířením rozporu mezi Washingtonem a evropskými spojenci.

Zatím žádný z dalších signatářů dohody – Británie, Francie, Německo, Rusko, Čína, Írán a Evropská unie – nevyjádřil vážné obavy, čímž Spojené státy izoloval.

Japonsko se spoléhá na armádu Spojených států v pomoci bránit se před hrozbami ze Severní Koreje a odjinud. Tokijská diplomatická strategie na Středním východě, kde nakupuje téměř všechnu svou ropu, je udržovat přátelské vztahy se všemi zeměmi, včetně Íránu.

„Požádal jsem japonskou vládu, aby podpořila kroky vedené prezidentem Trumpem ke změně jaderné dohody,“ řekl Katz, který je členem pravicové strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua. „Otázka, zda japonské společnosti začnou v Íránu pracovat, nebo ne, je velmi důležitá otázka.“

Katzova návštěva v Tokiu proběhla před plánovanou návštěvou Trumpa na 5. listopadu na summit s předsedou vlády Shinzem Abem. Úředníci japonského ministerstva zahraničí nebyli k dispozici, aby se k situaci vyjádřili.

Katz řekl, že Izrael chce revidovat jadernou dohodu s cílem zrušit datum vypršení platnosti a uložit přísnější podmínky k zastavení Teheránu vyvíjet nové odstředivky používané k výrobě jaderných materiálů pro zbraně.

Ministr také tlačil na prosazení sankcí, aby zastavil Írán zřídit si ze Sýrie vojenskou základu k zahájení útoků na Izrael a opatření k zastavení Teheránu ve vývoji balistických raket.

„Nedovolíme Íránu přeměnit Sýrii na základnu námořních přístavů a leteckých základen,“ řekl. „Budeme jednat společně se Spojenými státy a dalšími zeměmi, dokud nebudou zastaveny balistické střely, které ohrožují Izrael.“

Americká Sněmovna reprezentantů minulý týden podpořila nové sankce proti libanonské milici Hizballáh podporované Íránem.

 

(Usnews/ svobodnenoviny.eu Izraelské letectvo Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*