Izrael již připravuje novou výmluvu na bombardování Sýrie

Izrael již připravuje novou výmluvu na bombardování Sýrie

Příměří v jižní Sýrii, které vyjednalo Rusko a USA, bylo pro Tel Aviv velkým šokem.   

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua je toto příměří nepřijatelné, protože „udržuje íránskou vojenskou přítomnost v Sýrii.“ Není to tak docela pravda.

Příměří je dočasné zastavení nepřátelství. A tak to je. Rozsah íránské přítomnosti v Sýrii po skončení bojů je samostatnou záležitostí. A myšlenka, že Izrael si myslí, že by se měl Hizbaláh sbalit a vrátit se domů, protože je v jižní Sýrii příměří, nedává moc smysl.

Ale to není ani tady ani tam.

Bohužel se zdá, že Izrael chce příměří zcela ignorovat. Jeden u nejuznávanějších odborníků na bezpečnost v oblasti Izraele varoval Írán, že Izrael přijme aktivní opatření, aby zabránil „rostoucí přítomnosti“ Teheránu v Sýrii:Vysloužilý generál Yaakov Amidror, který sloužil jako poradce pro národní bezpečnost izraelskému předsedovi vlády Benjaminu Netanjahuovi a v současné době je vedoucím pracovníkem v Centru strategických studií na univerzitě Bar-Ilan uvedl, že pokud Íránci budou i nadále využívat nedávné syrské příměří sjednané Ruskem a Spojenými státy za účelem posílení jejich přítomnosti v zemi, „mohlo by to způsobit, že Izraelské síly zasáhnou a zničí všechny pokusy o vybudování infrastruktury v Sýrii.“

„Nedovolíme, aby byli Íránci a Hizbaláh silou, která vytěží z dlouhé a velmi brutální války v Sýrii a přesune pozornost na Izrael,“ uvedl Amidror, když se účastnil konferenčního hovoru organizovaného organizací The Israel Project.

„Izrael by měl tomu zabránit za každou cenu,“ řekl Amidror a dodal, že „neví, kdo by to mohl zastavit.“

A zde je ten problém: Izrael měl od začátku konfliktu dovoleno bombardovat beztrestně Sýrii. Tel Aviv samozřejmě špatně předpokládá, že mezinárodní právo se na Izrael nevztahuje – ale kdo je zastaví?

A co se stane s příměřím, když Izrael začne vyrábět výmluvy k bombardování Hizballáhu?

 

(Russia-insider/ svobodnenoviny.eu Izraelské letectvo Foto: AP)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*