Izrael chce novou válku proti Libanonu

Izrael chce novou válku proti Libanonu

Libanonský premiér Sa’ad Hariri tvrdí, že nedávné izraelské akce ukázaly touhu po novém konfliktu. Tel Aviv představil svůj nejnovější přírůstek ve své protiraketové obraně.      

V rozhovoru pro televizní stanici France24 po příjezdu do Paříže, Hariri rovněž odmítl obavy, že by Hizballáh mohl vyvolat konflikt s Izraelem.

„Myslím, že Izrael je ten, kdo chce zahájit válku proti Libanonu, a ne Hizballáhu,“ uvedl libanonský premiér.

„Izrael nechce nechat Araby si odpočinout. Podívejte se na každodenní izraelské narušování našeho vzdušného prostoru, naší půdy a našich teritoriálních vod,“ dodal Hariri.

Jeho připomínky přišly poté, co Izrael představil raketový systém „Davidův prak“ umístěný na letecké základně Hatzor na okupovaném palestinském území.

Nový izraelský raketový systém byl zprovozněn uprostřed napětí podél severní hranice s Libanonem a Sýrií. Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že raketový systém je určen proti „existenci“ těch, kteří se údajně snaží Izrael zničit.

Izraelská vojenská letadla minulý měsíc zasáhla několik cílů v Sýrii, což mělo za následek odvetnou raketovou palbu syrských sil. Jednalo se o nejvážnější incident mezi oběma stranami od začátku války v Sýrii v roce 2011.

Po této odplatě, izraelský ministr pro vojenské záležitosti Avigdor Lieberman pohrozil, že zničí syrské systémy protivzdušné obrany „bez sebemenšího zaváhání“, pokud se bude taková událost opakovat.

Izrael provádí údery za syrskými hranicemi, aby údajně zastavil to, co označuje za dodávky vyspělých zbraní pro Hizballáh, který v zemi bojuje proti teroristům. Izraelské útoky nicméně často následují zálohy syrské armády, což vyvolává podezření, že se Izrael pokouší změnit situaci ve prospěch militantů.

Šéf Hizballáhu Sayyed Hasan Nasralláh minulý měsíc uvedl, že se Netanjahu nedávno setkal s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Moskvě, kde vyjádřil své hluboké znepokojení nad pravděpodobným pádem Islámského státu v Sýrii.

Tel Aviv také vystupňoval svou agresivní rétoriku a vojenskou invazi do jižního Libanonu, což způsobilo, že prezident Michel Aoun varoval, že jakýkoli izraelský pokus narušit suverenitu jeho země se setká s „přiměřenou reakcí.“

Izraelský ministr školství Naftali Bennett minulý měsíc uvedl, že „život v Libanonu dnes není špatný, ve srovnání se Sýrii“ a dodal, že Tel Aviv by se měl v nadcházející válce se zemí zaměřit na civilisty a poslat zemi „zpět do středověku.“

Izraelské hrozby donutily libanonskou vládu, aby uložila svému ministru zahraničí Gebrana Bassilovi, aby připravil zprávu pro Radu bezpečnosti OSN týkající se potenciálního konfliktu.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Izraelské letectvo Foto: AP)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*