Italský vicepremiér vyzval EU, aby uvalila sankce proti Francii za „pokračující kolonizaci“ Afriky

Italský vicepremiér vyzval EU, aby uvalila sankce proti Francii za „pokračující kolonizaci“ Afriky

Italský vicepremiér obvinil Francii z evropské migrační krize a z ochromování afrických národů s jejich „koloniální“ politikou a slíbil, že tuto záležitost předloží EU a dalším mezinárodním orgánům.                  

Luigi Di Maio, vůdce Hnutí pěti hvězd a italský vicepremiér zaútočil na Francii která je podle něj zodpovědná z příčin přetrvávající migrační krize na hranicích EU.Di Maio hovořil na nedělním shromáždění, kdy hovořil o nedávných utonutích migrantů ve Středozemním moři. Věří se, že až 170 přistěhovalců, kteří opustili Libyi a Maroko na vratkých člunech, se minulý týden utopilo. Tři migranti byli v pátek zachráněni italským námořnictvem u pobřeží Lampedusa. Přeživší uvedli, že jsou součástí skupiny 120 lidí, kteří ve čtvrtek opustili Libyi. Jejich loď se začala potápět poté, co byli na moři asi 10 hodin. Mezi oběťmi je podle organizací pomáhajících migrantům i dvouměsíční dítě a nejméně 10 žen. Další loď s 53 pasažéry se údajně převrátila v západním Středomoří, podle přeživšího incidentu.

Tento incident znovu oživil diskuzi o tvrdé migrační politice prosazované pravicovou italskou vládou.

„Byli bychom pokrytci, kdybychom pokračovali v rozhovorech o dopadech, aniž bychom hledali příčiny. Pokud dnes máme lidi přicházející z Afriky, je to proto, že některé evropské země jako Francie nikdy nepřestaly ve svých hlavách s kolonizací Afriky,“ řekl davu Di Maio.

Tento politik, který také slouží jako ministr hospodářského rozvoje, se odvolával na CFA frank, měnu, která se používá ve 14 bývalých francouzských koloniích v západní a střední Africe. Měnu zajišťuje francouzská státní pokladna a má pevně stanovený směnný kurs s eurem. Zatímco je jí přičítáno, že mají díky ní africké země finanční stabilitu, je zastánci úplné nezávislosti Afriky od Francie často kritizována jako relikvie koloniálních časů s tím, že CFA frank byl vytvořen v roce 1945 a brání jejich hospodářskému rozvoji, neboť nemá žádné slovo v evropské měnové politice.

„Existují desítky afrických států, ve kterých Francie tiskne vlastí měnu, frank kolonií, a tím se financuje francouzský veřejný dluh,“ uvedl Di Maio a dodal, že proti Francii by měly být uvaleny sankce ze strany EU a potenciálně i OSN, za „ochromování těchto států a povzbuzování těchto lidí.“

„Místo Afričanů je v Africe a ne na dně moře,“ uvedl.

Di Maio dále uvedl, že Francie by spadla daleko dolů v mezinárodním ekonomickém žebříčku, kdyby neexistoval její vliv na její bývalé kolonie.

„Pokud by Francie neměla africké kolonie, což je ožebračující, byla by 15. mezinárodní ekonomickou mocí a místo toho je mezi prvními, díky tomu, co dělá v Africe,“ uvedl. Francie je v současné době sedmou největší ekonomikou světa, podle údajů Světové banky za rok 2017 a třetí největší ekonomikou v Evropě, po Německu a Velké Británii.

Di Maio uvedl, že jeho strana podá návrh parlamentu, aby v následujících týdnech Francii potrestal.

 

(Italský vicepremiér Di Maio Foto: REUTERS/Tony Gentile)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*