Italský prezident podkopal výsledky voleb a chce vytvořit svou vlastní vládu

Italský prezident podkopal výsledky voleb a chce vytvořit svou vlastní vládu

Italský prezident Sergio Mattarella použil pochybnou záminku k tomu, aby odmítl euroskeptickou koaliční volbu pro ministra hospodářství, protože se snaží vytvořit kabinet vlastních politických názorů, řekl poslanec z koalice kanálu RT.

Manlio Di Stefano, poslanec hnutí Pěti hvězd (M5S), který se v parlamentu spojil s Ligou severu, uvedl, že to byla chyba Mattarelly, že nedošlo ke konci dva měsíce trvajícího jednání. Mattarella v neděli odmítl kandidaturu bývalého ministra průmyslu a významného ekonoma Paola Savona, který byl na post navržen koalicí.

„Žádal jsem o osobu, která by neznamenala, že bude ohrožen odchod z eura,“ vysvětlil Mattarella a citoval Savonovy euroskeptické poznámky.Stefano argumentoval, že Mattarella překročil své pravomoci tím, že odmítl kandidaturu Savona na základě svých politických názorů.

„Můžeš mít problém, pokud jsi souzen, můžeš mít problém, pokud jsi byl shledán vinným, ale ne proto, že máš nějaké dobré nápady, nebo nějakou myšlenku v politickém smyslu. Existuje ústava, která brání politické myšlenky a názory,“ řekl Stefano.

Tvrzení Mattarelly, že Savona představuje nebezpeční pro udržení Itálie v eurozóně, nemá žádné základy, argumentoval Stefano, jelikož aktuální postoj Savony je, že Itálie může prosadit své místo v evropské ekonomice, aniž by nutně země opustila euro.

„Neuvěřitelným faktem je, že Savona byl první, kdo nám říkal, že Itálie musí zůstat v EU a v eurozóně, ale musí být institucionálně silnější, aby přinesla nějaké body domů,“ řekl Stefano.

Vzhledem k tomu, úvahy Mattarelly se zdají být přizpůsobeny, aby sloužily jeho vlastní politické agendě, řekl člen M5S.

Poté, co koaliční návrh na vytvoření nové vlády selhal, Mattarella povolal do své kanceláře Carla Cottarelliho, bývalého vysokého představitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Věří se, že Mattarella požádá Cottarellliho, aby vedl vládu.

„Je neuvěřitelné, že prezident Mattarella nejenže tuto vládu zablokoval, ale snaží se vytvořit vládu, která je projevem jeho vlastní vůle,“ řekl Stefano.

V případě, že Mattarella učiní Cottarelliho dosavadním premiérem, ten nebude mít žádnou šanci vytvořit vládu,“ řekl poslanec. „Nikdy nepodpoříme druh jiné vlády, než je naše,“ zdůraznil.

Argumentujíc, že Mattarella porušil všechna pravidla zavedené evropské demokracie, Stefano popsal jeho chování jako něco, co nebylo až dodnes zaznamenáno v historii.

Mattarellaova námitka vůči kandidatuře ministra hospodářství dříve vyvolala zlost u vůdce MS5 Luigie Di Maioa, který označil rozhodnutí prezidenta za „nepochopitelné“ a vyzval k jeho sesazení.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Sergio Mattarella Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Italský prezident podkopal výsledky voleb a chce vytvořit svou vlastní vládu

  • Oddalil kolaps Italie a €. Je tim vlastenec, nebo EU fanda? Ani jedno, ani druhe. Ten kolaps pride po predcasnych volbach stejne. A mozna bude prezident drive odvolan, aby nemohl opet marit sestaveni vlady.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*