Italská rozvědka: Islámský stát pašuje migranty do EU, aby doplil své vyschlé příjmy

Italská rozvědka: Islámský stát pašuje migranty do EU, aby doplil své vyschlé příjmy

Teroristické skupiny, včetně Islámského státu jsou postupně zbavováni svých pravidelných zdrojů příjmu a proto nyní vytváří velkou část svých příjmů pašováním nelegálních migrantů do Evropy, uvedl vysoce postavený představitel italské rozvědky.       

Teroristická skupina Islámský stát, je nyní vytlačována z velké části území, kterých se zmocnila v roce 2014, jak v Sýrii, tak i v Iráku a utrpěla významný propad příjmů z pašování ropy. Vedle uložených daní, výkupného a obchodování se starožitnostmi, ropa byla hlavním financováním pro džihádistické operace.

Ale poté, co byla tato skupina vytlačena Ruskem a Amerikou vedenou koalicí z území takzvaného chalífátu Islámského státu, džihádistické vedení se snaží vyplnit ztráty ze svých příjmů z ropy pašováním lidí do Evropy, informoval Alessandro Pansa, generální ředitel Odboru informační bezpečnosti pro italskou radu ministrů.

„Islámský stát nedávno výrazně ustoupil. Jeho zdroj příjmů, a to především z pašování ropných produktů a starožitností, je na okraji vyschnutí. Myslíme si, že se teroristé uchylují k obchodování s lidmi jako novým zdrojem příjmů,“ řekl Pansa deníku La Stampa.

Pansa poznamenal, že na základě zpravodajských informací, které má k dispozici, se rozvíjí zvláštní „partnerství“ mezi „kriminálními“ převaděčskými sítěmi založenými v Africe a teroristickými organizacemi, mezi něž patří i Islámský stát. Tyto „africké sítě“, věří italský představitel, slouží jako „jiný způsob vydělávání“ pro některé teroristické skupiny.

Evropa zaznamenala nebývalý nárůst počtu migrantů přicházejících od roku 2014. Jedna z upřednostňovaných cest k dosažení Evropy je část středozemní cesty, přičemž Itálie je druhým největším příjemcem migrantů po Řecku, podle informací Europolu.

Více než 180.000 migrantů bylo ilegálně propašováno přes moře z Afriky do Itálie v roce 2016 na palubě přeplněných plavidel, podle agentury OSN pro uprchlíky.

Europol je přesvědčen, že více než 90 procent migrantů, kteří cestují do EU, se uchýlili ke zločineckým skupinám, které je dopravily k evropským břehům. Zločinecké sítě, věří Pansa, úzce spolupracují s teroristy a zneužívají zoufalství a zranitelnost migrantů.

Odhaduje se, že jen v roce 2015, zločinecké sítě zapojené do pašování migrantů vydělaly až 6 miliard eur. Většinu těchto peněz vydělaly gangy prostřednictvím zjednodušeného poskytování služeb pro migranty. Tyto služby zahrnují poskytování dopravy, ubytování a padělání dokladů, za nadměrně vysoké ceny.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: ilPopulista)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*