Itálie: Politici se pokouší vytvořit novou vládu bez Mattea Salviniho!

Itálie: Politici se pokouší vytvořit novou vládu bez Mattea Salviniho!

Bývalý italský premiér Matteo Renzi navrhl vytvoření technické vlády bez pravicové stany Liga, která by mohla ohrozit ambice vůdce Ligy Mattea Salviniho.

„Institucionální vláda“ by zahrnovala levicové a středo-pravicové strany kvůli národní jednotě, uvedl Renzi.Ti, kteří by raději hazardovali s Itálií ve volbách v říjnu nebo listopadu, by riskovali předání „budoucnosti našich dětí krajní pravici“, dodal.

Renzi promluvil poté, co Salvini nabídl minulý týden převzít moc v Itálii.

Ministr vnitra, který bojuje proti migraci, vyzval parlament, aby hlasoval o své stávající koalici se stranou Hnutí pěti hvězd.

Hlasování pravděpodobně vyvolá předčasné volby, v nichž má podle průzkumu veřejného mínění strana Liga 36 procent podpory.

Systém bonusových sedadel v italských volebních pravidlech znamená, že by strana Liga mohla převzít moc s podporou jiné strany namísto Hnutí pěti hvězd.

A Salvini již oznámil, že by raději postavil koalici s krajně pravicovou stranou Fratelli d’Italia a nebo stranou bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Další politici se připojili k Renzimu a bijí na poplach, což naznačuje, že Salviniho plán ještě není vyhraný.

Enrico Letta, bývalý předseda vlády a bývalý vůdce levicové Demokratické strany v rozhovoru uvedl, že Salvini „nemá žádné zásady“.

„Jednoho dne může říci, Evropu opustit. Se Salvinim není italský Brexit nemožný,“ varoval Letta.

Letta také naznačil, že pod vládou současného premiéra, akademika Giuseppeho Conteho, by mohla být vytvořena nová vláda, alespoň do doby, než bude jmenován italský kandidát do Evropské komise a schválen rozpočet na rok 2020.

I přes tuto emocionální výzvu dvou bývalých předsedů vlád nebude v Senátu snadné najít většinu pro technickou vládu.

Nová koalice potřebuje podporu 161 senátorů. Dnes má Hnutí pěti hvězd 107 senátorů a Liga 58. Demokratická strana (PD) má pouze 51 senátorů, což znamená, že musí být nalezeny hlasy u menších stran  vlevo, vpravo nebo u některých senátorů, kteří dříve opustili 5MS.

Dalším problémem je, že nová vůdkyně PD, Nicola Zingaretti, vyloučila podporu takové nové koalice, ve stejný den, kdy ji Renzi navrhl.

PD a 5MS mají nicméně společný zájem o hlasování o novém zákoně o volební reformě.

Tento zákon by vymazal bonus pro největší stranu a vrátil se k proporcionálnímu systému.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*