Itálie: Kapitánka lodí nevládních organizací čelí 20 letům vězení za podporu nelegálního přistěhovalectví

Itálie: Kapitánka lodí nevládních organizací čelí 20 letům vězení za podporu nelegálního přistěhovalectví

Německá státní příslušnice Pia Klempová, bývalá kapitánka záchranných plavidel Iuventa a Sea Watch-3, čelí až dvaceti letům v italském vězení poté, co byla postavena před soud na základě obvinění z „pomoci a spoluúčasti na nelegálním přistěhovalectví“.      Paní Klempová začala svou práci na záchranných plavidlech pro migranty před šesti lety jako členka lodní posádky, ale podařilo se jí dostat na funkci kapitánky v době, kdy byla loď Iuventa zabavena italskými úřady v roce 2017, informovala francouzská stanice TV5Monde.

Spolu s konfiskací plavidla byly zabaveny mobilní telefony a počítače patřící Klemopové a dalším, ale italský soudní systém se nerozhodl umožnit přečtení obsahu zařízení až do května 2018.

Zatímco současná populistická koalice mezi Salviniho Ligou a Hnutím pěti hvězd je dobře známá pro svou politiku boje proti masové migraci, počáteční vyšetřování proti Klepmové iniciovala předchozí vláda Paola Gentiloniho v roce 2016.

Podle právníka Klempové italská tajná služba spolu se čtyřmi dalšími agenturami sledovala činnost pro-migračních aktivistů a dokonce napíchla jejich telefony a další formy komunikace.

Hlavní obžaloba pro trestní stíhání má prokázat, zda Klempová přímo spolupracovala s libyjskými pašeráky. Již dříve v roce 2017 italské úřady zveřejnily několik fotografií, které údajně dokazovaly, že členové lodi Iuventa spolupracují s pašeráky.

Italští státní zástupci léta tvrdí, že mezi obchodníky s lidmi a nevládními organizacemi zachraňujícími migranty existuje spojení a Klempová není jedinou aktivistkou, která čelí obvinění. Šéf nevládní organizace přepravující migranty „Mediterranea Saving Humans“ Luca Casarini je v současné době také vyšetřován italskými orgány za napomáhání nelegální migraci poté, co loď Mare Jonio vstoupila ilegálně do italských vod počátkem tohoto roku.

 

(Pia Klempová Foto: Twitter/ Seawatch.org)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*