Itálie je unavena z protiruských sankcí

Itálie je unavena z protiruských sankcí

Nová vysoká komisařka EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Italka Federica Mogheriniová označila navázání dialogu mezi Ukrajinou a Ruskem za svůj osobní hlavní úkol. Nastoupí post 1. listopadu 2014.

Podle vlastního přiznání je pro Mogheriniovou klíčovou prioritou v nové funkci urovnání krize kolem Ukrajiny, včetně vztahů v trojúhelníku Brusel – Kyjev – Moskva. Již slíbila podporu v navázání dialogu mezi Ukrajinou a Ruskem. „Itálie se tohoto úkolu chopila a bude to také můj osobní hlavní úkol,“ zdůraznila paní Mogheriniová.

Komisařka EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Federika Mogherinová
Komisařka EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Federika Mogherinová

Nebude to snadný úkol. Příliš mnoho problémů se nahromadilo v poslední době. Jedním z nich je tak zvaná sankční válka. Politická a ekonomická kontraproduktivita sankcí je zřejmá zvlášť pro země, které tradičně rozvíjejí vzájemně výhodné vztahy s Ruskem, včetně Itálie. Tato země dnes předsedá EU a právě italské vedení podniklo v posledních týdnech značná úsilí za účelem překonání sankční slepé uličky ve vztazích mezi EU a Ruskem.

Protiruské sankce zavedené Evropskou unií platí formálně do 15. března 2015. Pro jejich zrušení nebo aspoň zmírnění potřebuje EU přehodnotit vlastní zájmy, v kterých se velmi těsně prolínají politika a ekonomika. Evropský byznys má reálný zájem na prohloubení spolupráce s Ruskem, ale současně potřebuje podporu ze strany politiků, zdůraznil v rozhovoru pro Hlas Ruska expert Vladislav Belov:


– Všechny členské státy EU potřebují ruský trh. Pro evropské společnosti je jedním z nejperspektivnějších, snad po čínském. Ale každá evropská společnost potřebuje také politickou lobby, politickou podporu.

O tom, že se sankce mohou trvat velmi dlouho, svědčí prohlášení, jež bylo v těchto dnech zveřejněno stejnou EU: o zrušení sankcí proti zesnulému srbskému exprezidentu Slobodanu Miloševičovi. Byl odstraněn od moci v roce 2000 a zemřel ve vyšetřovací vazbě Haagského tribunálu v roce 2006. A po celá následující léta sankce proti němu pořád platily. Setrvačnost v bruselských orgánech Evropské unie je tedy skutečně absurdní. Jenže znamená to reálné sociálně ekonomické ztráty pro konkrétní země, jež jsou i beztak vyčerpané z finanční krize.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*