Itálie je připravena zrušit Centrální banku a uvěznit zkorumpované bankéře

Itálie je připravena zrušit Centrální banku a uvěznit zkorumpované bankéře

Vypadá to, že italská koaliční vláda je připravena zrušit italskou Centrální banku a uvěznit bankéře, kteří se podíleli na podvodné činnosti.  

Italský vicepremiér Matteo Salvini oznámil tento plán poté, co Bank od Amerika předpověděla, že největší hrozbou pro EPS – tj. trhy – v příštích třech letech „je zrychlení globálního populismu prostřednictvím zdanění, regulace a vládních intervencí“.Deník Zerohedge.com napsal: Matteo Salvini, hlasitý kritik proti-imigrační strany Liga, uvedl, že Bank of Italy a Consob, regulátor burzy v zemi, by měly být „redukovány na nulu, více než jen změnit jednu nebo dvě osoby, redukovány na nulu,“ neboli, jinými slovy, eliminovány, a „podvodníci“, kteří způsobili ztráty na italských spotřebitelích, by měli „skončit vězení na dlouhou dobu.“

Jak poznamenává deník Financial Times, tento nový útok proti finančním institucím Itálie přichází z obou stran, které jsou mezi sebou stále v rozporu s tím, že Salvini může vyhrát volby do Evropského parlamentu a stát se jediným vůdcem Itálie. Mezitím, oba vůdci také zvýšili své útoky na cíle, včetně EU a francouzského prezidenta Macrona.

Potvrzujíc vzrůstající nevraživost mezi oběma koaličními partnery Ligou a hnutím Pěti hvězd, obě strany se otevřeně dohadovaly kvůli budoucnosti alpské železnice a migraci, zatímco oba vůdci opakovaně útočili na Francii, což kulminovalo tím, že se Di Maio setkal s vůdci hnutí Žlutých vest, což vyvolalo diplomatickou krizi.

Nejnovější útoky proti Bank of Italy přichází poté, co centrální bankéři v letošním roce vydali více pesimistických prognóz růstu ekonomiky ve srovnání s mnohými, podporujícími státní rozpočet. Jak jsme informovali minulý měsíc, v druhé polovině roku 2018 došlo v Itálii k technické recesi, přičemž Bank of Italy snížila prognózu HDP na rok 2019 o 0,6% ve srovnání s prognózou vlády o 1%. Evropská komise zároveň snížila prognózu italského HDP z 1,2% na hranici recese o 0,2%, což znamená, že se to může znovu v příštích měsících projevit jako ústřední bod obnoveného napětí mezi Římem a Bruselem.

Mezitím, ředitel Evropské centrální banky Mario Draghi, bývalý guvernér Bank of Italy, loni varoval, že nezávislost Centrální banky je ohrožena populistickými vládami, aniž by se přímo odkazoval na Itálii. Pokud by se Salvinimu podařilo upevnit své de facto italské vedení v nadcházejících volbách do EP, bylo by to pro místní Centrální banku obzvlášť komplikované.

Di Maio a další ministři hnutí Pěti hvězd zase uvedli, že chtějí zabránit, aby byl zástupci ředitele Bank of Italy Luigiovi Federicu Signoriniovi obnoven mandát, informoval deník La Repubblica, podle něhož je italská vláda v této věci rozdělena.

Jak již bylo dříve uvedeno, v posledním útoku proti establishmentu před několika dny vláda nominovala Paola Savona, veterána ekonoma a významného euroskeptika, který dříve sloužil jako ministr pro evropské záležitosti, jako nového prezidenta Consobu. Savona byl loni zablokován jako první volba koalice jako ministr hospodářství italským prezidentem Sergiem Mattarellem po silném tlaku z Bruselu a vzpouře na italském dluhopisovém trhu.

 

(Italský ministr vnitr Matteo Salvini Foto: ANSA/ALESSANDRO DI MEO)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*