Islámský stát zničil legendární „Boží bránu“ v Iráku

Islámský stát zničil legendární „Boží bránu“ v Iráku

Islámský stát zničil 2000 let starou bránu poblíž iráckého města Mosul. Starobylá struktura je známa jako Boží brána, a sloužila k ochraně starodávného asyrského města Nineveh.

Zničení starověké struktury, zvané také jako Mashqi Gate, bylo potvrzeno britským Ústavem pro studium v Iráku a památkový odbor v Bagdádu zničeni stavby nezpochybnil, informoval deník Independent.

Teroristé zdemolovali 2000 let starou bránu za pomocí vojenské techniky, řekli aktivisté v Mosulu kurdské tiskové agentuře ARA News.

Mediální aktivista Zuheir Mousilly dodal, že islámský stát zničil mnoho iráckých historických památek a monumentů, včetně asyrského města Nimrudu, Okřídlené býky a mosulské Národní muzeum.

Pokud jde o bránu, jiné zprávy naznačují, že ji islámský stát demontoval a prodává její samostatné bloky.

Historická Boží brána, která byla objevena v roce 1968, by údajně měla být jedna z dávných bran ve východní provincii Ninive.

„Islámský stát považuje hrobky které ničí, jako svatokrádež a návrat k pohanství,“ řekl syrský vedoucí na starožitnosti Abdul Maamoun Abdulkarim agentuře ARA News.

Město Ninive bylo zmíněno i v Bibli, datuje se do 7. století před naším letopočtem a bylo kdysi největším městem na světě.

Zničení starobylé brány je jen poslední ze sérií aktů vandalismu vedených islámským státem.

Na konci března, syrské síly, s pomocí ruské armády, osvobodily starobylé město historické Palmyry.

Co objevili, když vstoupili do města, byly zničené a poškozené památky, a tisíce bomb a léček, připravené pro srovnání celého města.

Po celé Palmyře byly masové hroby s desítkami umučených žen a dětí, některé pouhých 500 metrů od ruin antických památek.

V loňském roce, extremisté islámského státu vyhodili do povětří starobylý minaret Jezídů v okrese Shingal v severním Iráku, a před rokem, vyhodili do vzduchu kostel Panny Marie v asyrské vesnici Tel Nasri v severovýchodní Sýrii.

(RT/ Ilustrační obrázek Boží brána v Iráku Foto: lachicaphoto / Flickr)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*