Islámský stát plánuje vytvoření emirátu v Afghánistánu, hrozbu pro Střední Asii, Írán a Čínu

Islámský stát plánuje vytvoření emirátu v Afghánistánu, hrozbu pro Střední Asii, Írán a Čínu

Plány islámského státu založit provincii v severním Afghánistánu představuje hrozbu pro státy Střední Asie, Írán a Čínu, prohlásil v úterý Jevgenij Sysoyev, náměstek šéfa ruské Federální bezpečností služby a šéfa Národního protiteroristického výboru, informovala tisková agentura TASS.

„Islámský stát posiluje své pozice v Afghánistánu. Jeho představitelé vyhlásili vytvoření Khorasan emirátu,“ uvedl Sysoyev na 7. Regionální konferenci Mezinárodní asociace státních zástupců pro střední a východní Evropu a Střední Asii. „V rámci těchto plánů, Afghánistán se má stát výchozím bodem pro vytvoření nové provincie islámského kvazi-státu, který má spolu s Afghánistánem zahrnovat území Uzbekistánu, Turkmenistánu, Tádžikistánu, Íránu a severozápadní provincii Číny.“

islamsky stat s vlajkou

Dalším faktorem zvýšeného nebezpečí je skutečnost, že řada teroristických skupin působících v Afghánistánu, jako je například Islámská strana Turkmenistánu, se připojili k islámskému státu, který vytváří předpoklady pro nábor více lidí z řad občanů států Střední Asie.

Podle vnitrostátních protiteroristických výborů, Taliban posiluje svou sílu v Afghánistánu, a to zejména ve strategicky důležitých oblastech na jihu, jihovýchodě, severu a středu země. Taliban čítá 45.000-50.000 dobře vyškolených a vyzbrojených lidí.

Pokusy o neutralizaci zvýšené aktivity militantů v severním Afghánistánu nepřinesly zatím žádné značné výsledky, navíc nebyla přijata prakticky žádná opatření k zastavené šíření extremistické aktivity v jižních a východních oblastech Afghánistánu.

Sysoyev uvedl, že nejtěžší situace je nyní v severních provinciích Afghánistánu na hranicích podél Tádžikistánu a Turkmenistánu, a to zejména na afghánsko-turkmenské hranici, uvedla tisková agentura TASS.

Islámský stát je teroristická organizace. V období 2013-2014, byla známá pod názvem Islámský stát Iráku a Levantu (ISIL) a působila hlavně v Iráku a Sýrii. V červnu 2014, islámský stát oznámil vyhlášení islámského chalífátu (stát s vládou práva šaría) na území které si podmanil a změnil svůj název na islámský stát.

Podle Ústřední zpravodajské služby Spojených států, tato extremistický skupina čítá kolem 30.000 lidí. Irácké úřady nicméně tvrdí, že má skupina až 200.000 ozbrojenců. Mezi členy této skupiny jsou občané 80 zemí, včetně Francie, Velké Británie, Německa, Maroka, Saúdské Arábie, USA, Kanady, Ruska a dalších zemí. Islámští militanti údajně kontrolují až 40% území Iráku a asi 50% území v Sýrii.

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*