Islámský stát a další teroristické skupiny používají v Sýrii yperit

Islámský stát a další teroristické skupiny používají v Sýrii yperit

Teroristická skupina islámský stát a další radikální skupiny na Blízkém východě mají přístup k bojovým chemickým látkám, včetně yperitu, a také je používají, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova na čtvrtečním tiskovém briefingu, informovala tisková agentura TASS.

„Islámský stát a některé další radikální islamistické skupiny na Blízkém východě skutečně získali přístup k složkám a technologiím pro výrobu chemických zbraní, a začali je aktivně používat v Sýrii a Iráku,“ uvedla diplomatka.

„Jestliže jsme dříve hovořili o používání domácího a průmyslového chloru jako chemické zbraně, teď existují ověřené informace o použití bojových otravných látek, včetně yperitu,“ uvedla Zakharova.

Foto: AP/ Petros Karadjias
Foto: AP/ Petros Karadjias

Zakharova také poznamenala, že existují informace o použití tohoto plynu nejen v boji proti vládním silám, ale také k provádění teroristických úroků proti civilnímu obyvatelstvu. „Tento plyn se také používá za účelem provokací, ze kterých je poté obviněna vláda,“ dodala mluvčí.

Mluvčí ministerstva také připomněla, že případy o možném použití bojových jedovatých činidel jsou registrovány ve zvláštní zprávě Organizace pro zákaz chemických látek (OPCW). „ Ta se vztahuje zejména k srpnovému použití yperitu v obydlených lokalitách poblíž Allepa,“ uvedla Zakharova.

Loading...

Podobné články

Komentář “Islámský stát a další teroristické skupiny používají v Sýrii yperit

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*