Islamisté nebo Kurdové: Turecko si pořád nemůže vybrat svoji stranu

Islamisté nebo Kurdové: Turecko si pořád nemůže vybrat svoji stranu

Turecko pozorně sleduje obranu strategicky důležitého syrského města Kobani, které z posledních sil zadržují jezídští Kurdové. Experti se přou o důvody, proč se Ankara do pohraniční krize nevměšuje.

Kobani je jedním z velkých center kurdské autonomní správy na severu Sýrie. Kromě toho se toto město nachází u hranic Turecka, jehož občané boje pozorují z přilehlých kopců. Dobytí Kobani může být významným strategickým vítězstvím Islámského státu a současně silnou výzvou pro Ankaru, protože, kdyby k němu došlo, tak dojde k destabilizaci situace v jeho pohraničních regionech. Slovo má odborník na Východ Alexej Sarabjov:

Islámský stát přímo ohrožuje bezpečnost Turecka. Pokud nyní nepřijme nějaká rychlá opatření, tak by už potom mohlo být pozdě.

Ozbrojenci ze skupiny Islámský stát  Foto : AP/ Karim Kadim
Ozbrojenci ze skupiny Islámský stát Foto : AP/ Karim Kadim

Obzvláště je třeba poznamenat, že kurdští domobranci drží své pozice jenom díky pomoci ze vzduchu: americké letectvo provádí přesné údery proti útočícím islamistům. Město je fakticky zničeno. Syrští uprchlíci a kurdští dobrovolníci, kteří se nahromadili na turecké straně žádají Ankaru, aby jim povolila jít na pomoc svým lidem. Ta ale odpovídá tím, že zavírá hranice.

Turecká policie vyhlásila nejvyšší stupeň teroristického ohrožení v mnoha provinciích a městech, včetně Ankary a Istanbulu. Spolu s tím Turci nijak nespěchají s rozhodnutím povolit využití jejich vojenské základny Ingirlic na jihu země pro letecké údery USA proti pozicím ozbrojenců. Tato a jiné základy jsou je přitom využívány k boji s režimem Bašára Asada, vysvětluje politolog Boris Dolgov:


Na tureckých vojenských základnách už dávno probíhá výcvik syrské protiasadovské opozice. Není zde nic nového. Dříve to byli ozbrojenci prakticky ze všech uskupení. Nyní se převážně jedná o Syrskou svobodnou armádu. Ozbrojenci jsou potom přepravováni přes hranice, aby poté bojovali proti syrské armádě.

Vzniká tak dojem, že hlavním cílem Ankary přeci jenom není Islámský stát, ale Asad. Mimochodem, můžeme říci, že takový závěr můžeme učinit i ve vztahu k Washingtonu. Jejich strategie jsou podobné: snaží se poštvat jedny extrémisty na druhé a využít to ke svým cílům. Experti však takovou politiku považují za bezvýslednou. Používání dvojích standardů odpuzuje přátele, ale inspiruje nepřátele, kteří používání dvojí tváře vyhodnocují jako projev slabosti a krátkozrakosti.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*