„ISIS získává zbraně a financování „pod záštitou“ zahraničních speciálních služeb a nevládních organizací,“ – vyslanec OSN v Rusku

„ISIS získává zbraně a financování „pod záštitou“ zahraničních speciálních služeb a nevládních organizací,“ – vyslanec OSN v Rusku

Pozůstatky Islámského státu nadále dostávají zahraniční financování a dodávky zbraní, řekl ruský velvyslanec Vassily Nebenzia Radě bezpečnosti OSN a dodal, že teroristé se snaží diverzifikovat své ochromené zdroje příjmu.

„Důkazy se nadále shromažďují, zbraně jsou pašovány pro islámský stát do Sýrie zvenku, a to i prostřednictvím poloprávních organizací nebo dokonce pod záštitou bezpečnostních služeb z jiných zemí,“ řekl OSN s tím, že Moskva doufá, že dojde ke „smysluplné diskuzi“ o ukončení této podlé praxe během mezinárodní konference o boji proti nedovolenému obchodování se zbraněmi v Moskvě ve dnech 3. – 4. září.„ISIS navíc nadále přijímá finanční prostředky od externích sponzorů, kteří působí pod záštitou charitativních fondů, náboženských organizací a dalších nevládních struktur,“ dodal.

I když teroristická organizace ztratila svou základnu a její hlavní příjmy byly ochromeny, protože syrská armáda  – s podporou Ruska – znovu získala kontrolu nad většinou svého území, podle Nebenzia ISIS nadále představuje značnou hrozbu.

„Militanti ISIS jsou všichni do toho, často dovlečou neplnoleté osoby k provádění teroristických činů, včetně dětí mladších 12 let. Možná se může četnost teroristických útoků zvýšit, zejména v oblasti Idlib,“ varoval Nebenzia.

Pád ISIS však může způsobit, že Al-Kájda, která dostává finanční prostředky ve výši až 40 miliónů dolarů, „pozvedne hlavu“ v Sýrii. Al-Kájda se posiluje prostřednictvím svých sítí v severní Africe, kde proslulá teroristická organizace silně investuje do kriminální obchodní činnosti a snaží se ovládat agro-industriální hospodářství, vysvětlil vyslanec. „Ukončení ISIS, Al-Kájdy, stejně jako hrozby souvisejících skupin, může být dosaženo pouze na skutečném kolektivním základě,“ řekl Nebenzia.

Podle zprávy OSN v Sýrii a Iráku stále působí 20 000 až 30 000 bojovníků, „zhruba stejně rozloženi mezi oběma zeměmi“. Téměř neproniknutelná syrsko-irácká hranice zůstává pod pozorným dohledem Amerikou vedené koaliční letecké síly.

Rusko opakovaně upozornilo, že zbývajících několik Islámským státem zamořených oblastí v Sýrii se náhodně překrývá se zónami kontrolovanými ze zahraničí. Jejich přítomnost vytváří problémy zejména v provincii Idlib, v severozápadní Sýrii, kde ustoupila většina přeživších džihádistů. Osvobození Idlibu je v současnosti jednou z hlavních priorit syrské armády. Kurdské síly podporované USA ve východní a severovýchodní Sýrii, podporované asi 2 000 americkými „vojenskými poradci“, zůstávají i nadále obavami. Přetrvávající kapsy islamistického odporu jsou také přítomny podél jordánské a izraelské hranice.

Krátce předtím, než Nebenzia vystoupil v Radě bezpečnosti OSN, mluvčí ruského ministra zahraničí poznamenala, že někteří teroristé se ukrývají v uprchlickém táboře Rukban na hranici s Jordánskem, k němuž nemají přístup ani syrské orgány, ani OSN.

„Mezi civilisty, kteří jsou ve skutečnosti drženi jako rukojmí a používají se jako lidské štíty, se skrývají stovky militantů ISIS a také militanti an-Nusrá s těžkými zbraněmi, uvedla Zacharova. „Máme skutečné informace, které potvrzují, že k tomu dochází za přihlížení americké armády, které kontroluje 55kilometrovou zónu kolem své nelegální vojenské základny Al-Tanf na území Sýrie.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Vitaly Belousov / Sputnik)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*