Íránský vyslanec: Sponzoři terorismu se musí zodpovídat za chemické útoky

Íránský vyslanec: Sponzoři terorismu se musí zodpovídat za chemické útoky

Íránský vyslanec Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) tvrdí, že země, které podporují teroristické skupiny používající chemické zbraně v Iráku a Sýrii musí být voláni k zodpovědnosti.

Před 21. zasedáním konference smluvních států Úmluvy o chemických zbraních (CWC) v Haagu, Alireza Jahangiri vyjádřil vážné znepokojení nad zprávami o použití chemických zbraní teroristickými skupinami v Iráku a Sýrii, včetně Islámského státu a Jabhat Fateh al-Sham- dříve známá jako Fronta an-Nusrá.

„Země, které sponzorují takové skupiny a usnadňují jim přístup k chemickým zbraním, které jsou poté použity proti nevinným lidem, musí být hnány z odpovědnosti za své činy,“ uvedl vyslanec.

Íránský představitel dále uvedl, že se izraelský režim musí okamžitě a bezpodmínečně ke smlouvě připojit.

„Závazek naší země CWC a spolupráce s OPCW jde nad rámec zákonných povinností, a je zakořeněna na náboženské víře, vydané duchovním vůdcem Ajatolláhem Sajjad Alí Chameneím o zákazu zbraní hromadného ničení,“ uvedl íránský vyslanec.

Dne 22. února 2012, Ajatolláh Chameneí uvedl, že Islámská republika považuje provozování a držení atomových zbraní za „těžký hřích“ z logického, náboženského a teoretického hlediska.

Jahangiri také upozornil na opatření přijatá syrskou vládou o chemickém odzbrojení, vyzývajíc mezinárodní společenství ke spolupráci s touto zemí v této souvislosti namísto vyvíjení tlaku na Damašek a snah diskriminovat jejich případ u OPCW.

Íránský představitel odmítl nedávné zprávy o společném vyšetřovacím mechanismu (JIM)- panel zřízený OSN a odborníky z OPCW- obviňujícím syrské síly ze tří chemických útoků v letech 2014 a 2015 s tím, že je tato zpráva jednostranná a to bez ohledu na informace poskytnuté syrskou vládou.

Syrský náměstek ministra zahraničí Fajsal Mekdad označil za součást „lživé kampaně“ nedávná obvinění ze strany západních médií, že vláda v Damašku použila chemické zbraně ve svých protiteroristických operacích.

Náměstek uvedl, že tyto zprávy jsou vyrobeny na „základě nepřesných a nepřesvědčivých zjištění,“ a dodal, že „podkopávají důvěryhodnost OPCW.“

Syrská vláda zničila celý svůj arsenál chemických zbraní na základě dohody vyjednané Ruskem a Spojenými státy v roce 2013. OPCW dohlížela na operaci odstranění chemického arsenálu ze Sýrie.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: PressTV)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Íránský vyslanec: Sponzoři terorismu se musí zodpovídat za chemické útoky

  • Je na case pojmenovat skutecne strujce utoku chemickymi zbranemi. Nejenom je odsoudit, ale volat k odpovednosti a kompenzacim za skody na lidech a majetku!!!! A nejenom tohle, i za podporu hrdlorezu, kteri bojuji za zajmy hegemona!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*