Íránský ministr obrany: Trump by mohly vyvolat „světovou válku“ a „zničení“ Izraele, když vyprovokuje Írán

Íránský ministr obrany: Trump by mohly vyvolat „světovou válku“ a „zničení“ Izraele, když vyprovokuje Írán

Íránský ministr obrany varoval, že Donald Trump by mohl vyvolat světovou válku a „zničení“ Izraele a malých států Perského zálivu, pokud vyprovokuje jejich zemi, informoval britský deník http://www.dailymail.co.uk

Volební vítězství Trumpa zvýšilo vyhlídky USA za zrušení jaderné dohody podepsané Barackem Obamou.

Během své kampaně, Trump byl silným kritikem této dohody, na základě které se Írán dohodl na limitech svého jaderného programu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí na svůj ropný průmysl a finance.

V září 2015, miliardář řekl davu: „Každý prezident by měl být připraven bránit tento národ a dne 20. ledna 2017 (den inaugurace) roztrhat na cucky tuto katastrofickou dohodu.“

Trump také označil tuto dohodu za „katastrofu“ a za „nejhorší dohodu, která kdy byla vyjednána“.

Toto prohlášení vedlo k panice mezi americkými stoupenci v Perském zálivu, tvrdí íránský ministr obrany Hossein Dehghan.

„Vzhledem k Trumpovu charakteru a tomu, že vše přepočítává na dolary, nezdá se pravděpodobné, že by učinil razantní opatření proti naší zemi,“ uvedl ministr.

„Nepřátelé mohou chtít vyvolat válku proti nám na základě falešných kalkulací a pouze s přihlédnutím k jejich materiálním schopnostem.“

„Taková válka by znamenala zničení sionistického režimu (Izraele)… a pohlcení celého regionu, což by mohl vést ke třetí světové válce,“ uvedl  Deghan.

„Mezi dalšími důsledky války by bylo zničení městských států na jižním pobřeží Perského zálivu, protože postrádají podporu veřejnosti,“ uvedl Deghan s odkazem na malé spojenecké státy Západu Perského zálivu, jako jsou Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Katar.

Nicméně, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který byl horlivým kritikem této jaderné dohody, doufá, že by mohl zapracovat s Trumpem na odstranění této dohody.

Netanjahu uvedl:“ Já Donalda Trumpa znám. A myslím, že jeho postoj, jeho podpora pro Izrael je jasná. Cítí se velmi vřele, co se týče židovského státu a židovského národa.“

Při tlaku na jeho názor, jakou by Trump mohl zvolit volbu, Netanjahu uvedl, že „má na mysli asi pět věcí“, ale neupřesnil jaké.

 

( Íránský ministr obrany Hossein Dehghan Foto:theiranproject.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*