Írán tvrdí, že k testování raket nepotřebuje „povolení od žádné světové velmoci“

Írán tvrdí, že k testování raket nepotřebuje „povolení od žádné světové velmoci“

Uprostřed rostoucího napětí s USA, Írán testoval balistickou raketu středního doletu, která letěla na vzdálenost 1000 kilometrů.  Zástupci íránské armády uvedli, že raketové testy mají obranný charakter a nejsou namířeny proti žádné zemi.

Írán také uvedl, že nepotřebuje žádné povolení k tomu, aby testoval své rakety.

„Íránské raketové zkoušky jsou přirozené pro jejich obranné potřeby. Schopnost těchto raket není nemířena proti žádné zemi a je určena pouze k reakci na možnou agresi,“ uvedli představitelé ozbrojených sil a poznamenali, že „Írán nepotřebuje ke své obraně povolení od žádné velmoci“.

Minulou středu, uprostřed stoupajícího napětí s USA, vyzkoušel Teherán balistickou raketu středního doletu. Jedná se o raketu Shahab-3, která byla vypuštěna z oblasti jižního Íránu a letěla do vzdálenosti 1 000 kilometrů, aby dosáhla oblasti poblíž severu hlavního města.

Test provedený perským národem přišel krátce poté, co Írán oznámil, že bude pokračovat ve snižování svých závazků v oblasti jaderné dohody, a zároveň požaduje, aby evropské země, které podepsaly smlouvu, splnily své závazky poté, co Washington jednostranně od jaderné dohody odstoupil.

Íránský raketový program zůstává předmětem neshod, zejména s ohledem na rezoluci OSN 2231. Spojené státy tvrdí, že toto usnesení zakazuje Íránu odpalovat rakety. Íránské ministerstvo obrany však zdůrazňuje, že test rakety toto usnesení neporušuje.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*