Írán se spojí s Ruskem a Tureckem, aby úspěšně obcházel americké sankce

Írán se spojí s Ruskem a Tureckem, aby úspěšně obcházel americké sankce

Írán zkoumá možnost vytvoření společného mechanismu s Ruskem a Tureckem, aby unikl americkým sankcím, podobně jako INSTEX připravený Evropskou unií (EU), uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Yavad Zarif.

„Mechanismus podobný INSTEXu by mohl být vytvořen s dalšími zeměmi, zejména se zúčastněnými stranami, s Ruskem a Tureckem,“ řekl diplomat.Na konci ledna Francie, Německo a Spojené království oznámily vytvoření INSTEX SA, mechanismu pro udržení právních obchodních transakcí mezi evropskými aktéry a Íránem.

V srpnu 2018 Washington obnovil sankce proti íránskému automobilovému průmyslu, obchodu se zlatem a drahými kovy, stejně jako proti těm souvisejícím s íránskou měnou a v listopadu rozšířil omezující opatření na nákup íránské ropy, operace s přístavy a společnosti a transakce finančních institucí s íránskou centrální bankou.

Toto jsou omezení, která Spojené státy zrušily v roce 2015, kdy vstoupila v platnost PAIC, jenž byla poté podepsána Ruskem, Spojenými státy, Spojeným královstvím, Čínou, Francií, Německem a Evropskou unií.

Na konci dubna tohoto roku Bílý dům oznámil, že americký prezident Donald Trump se rozhodl, že neobnoví sankční výjimky pro všechny země, které v současné době dovážejí íránskou ropu, když skončí jejich platnost.

Osm zemí, které v listopadu 2018 dostaly výjimky ze strany USA, jsou Čína, Indie, Itálie, Řecko, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Turecko.

Nicméně, Řecko, Itálie a Tchaj-wan však podle tisku již žádné výjimky nepotřebují, protože pozastavily dovoz íránské ropy.

Po svém stažení z dohody PAIC v květnu 2018, Washington obvinil Teherán, mimo jiné, z pokračování v tajném rozvíjení jaderného programu navzdory 12 po sobě následujícím zprávám Mezinárodní agentury pro atomovou energii, které uvádějí opak.

Írán zůstává i nadále přesvědčivou hrozbou pro Izrael a právě z tohoto důvodu je Washington vždy proti této zemi.

 

(Foto: Twitter/HassanRouhani)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*