Írán obvinil USA z aliance s Islámským státem a tvrdí, že má důkazy

Írán obvinil USA z aliance s Islámským státem a tvrdí, že má důkazy

Vrchní íránští představitelé obvinili USA z podpory teroristické skupiny Islámský stát a z toho, že s ním vytvořily koalici s tím, že má Teherán k dispozici dokumenty, které tato obvinění dokazují. Zatím však nebyly tyto důkazy poskytnuty.

Náměstek náčelníka štábu íránských ozbrojených sil generálmajor Mostafa Izadi v neděli obvinil Spojené státy z podpory Islámského státu, a uvedl, že má Teherán důkazy, které tato vážná obvinění dokazují.

„Máme dokumenty a informace, které ukazují na přímou podporu amerického imperialismu pro tento velmi nechutný tok (ISIS) v oblasti, ve kterých byly zničené islámské země a vytvořené vlny masakrů a střetů,“ citovala Izadiho tisková agentura Fars.

Údajná americká podpora Islámského státu je podle Izadiho „proxy válkou v regionu,“ což je „nový trik arogantních mocností proti této islámské zemi.“Prohlášení zástupce náčelníka štábu odráží poznámky íránského parlamentního předsedy Ali Ali Larijaniho, který v pátek prohlásil, že „Spojené státy se spojily s Islámským státem v regionu. Larijani hovořil o pohřebním obřadu obětí středečních teroristických útoků v Teheránu.

Tisíce lidí se shromáždili, aby si připomněli padlé a křičeli „Smrt Saúdské Arábii“ a „Smrt Americe“.

„Teroristické útoky ukázaly, že teroristické skupiny nedokázaly dosáhnout svého hlavního cíle a zaměřily se na parlament a mauzoleum Imam Khomeini, nakonec se uchýlily k mučení nevinných lidí a zaměstnanců parlamentu,“ dodal Larijani.

Íránský nejvyšší vůdce, Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí v pátek uvedl, že tyto útoky jen zesílily nenávist Teheránu proti Spojeným státům a jejich loutce, Saúdské Arábii.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*