Írán nasadil rakety S-300 u jaderného zařízení Fordó

Írán nasadil rakety S-300 u jaderného zařízení Fordó

Írán nasadil protiletadlový raketový obranný systém S-300 ruské výroby ve svém zařízení Fordó, které slouží na obohacování uranu, uvedla íránská státní média, informovala tisková agentura Reuters.                                 

Íránská státní televize v neděli vysálala záběry z nasazení raketového systému poblíž jaderného zařízení v centrálním Íránu.

„Naší hlavní prioritou je chránit íránská jaderná zařízení za každých okolností,“ řekl státní televizi velitel íránské islámské revoluční gardy Farzád Esmaili.

Írán a šest velmocí dosáhli mezníku v jaderné dohodě v roce 2015, jejímž cílem bylo omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí na jaderné zbraně uložených Teheránu kvůli jeho sporné práci na jaderném zařízení.

Obohacování uranu v zařízení Fordó, asi 100 km jižně od Teheránu, bylo od zavedení lednové dohody zastaveno.

Rusko, pod tlakem Západu, v roce 2010 zrušilo kontrakt na dodávku systémů S-300 Íránu. Ale ruský prezident Vladimír Putin tento zákaz zrušil poté, co byla uzavřena prozatímní dohoda mezi Íránem a šesti mocnostmi.

Írán v srpnu uvedl, že Rusko doručilo hlavní části systému do země s tím, že raketový systém bude zcela dodán do konce roku 2016.

Esmaili neuvedl, zda je již systém funkční, ale dodal: „Íránská obloha je dnes jedna z nejbezpečnějších na Středním východě.“

Íránská nejvyšší autorita Ajatolláh Alí Chameneí v neděli prohlásil, že vojenská síla země je pro obrané účely.

„Systém S-300 je obranný systém a ne útočný, ale Američané udělali maximum pro to zabránit Íránu je získat,“ uvedl Chameneí v projevu vysílaném živě ve státní televizi.

 

(Raketový systém S-300 Foto: Ruské ministerstvo obrany)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*