Irák nedovolí USA napadnout Írán ze svého území

Irák nedovolí USA napadnout Írán ze svého území

Bagdád nedovolí Washingtonu, aby použil jeho vojenské základny k zahájení útoku na Írán, prohlásil prezident země a odsoudil Donalda Trumpa za jeho válečnou politiku vůči islámské republice.   „Nechceme, aby naše území bylo zastávkou pro jakékoli nepřátelské jednání proti některému z našich sousedů, včetně Íránu,“ řekl irácký prezident Barham Salih stanici CNN s tím, že neexistuje žádná dohoda mezi Bagdádem a Washingtonem, na základě které by si Donald Trump myslel, že to může učinit.

V únoru americký prezident uvedl, že v Iráku by mělo zůstat asi 5000 vojáků, kteří budou pozorně sledovat Írán. Zatímco v té době Trump uvedl, že by nepoužil Irák jako odrazový můstek k útoku na Írán, rostoucí americká vendeta proti Islámské republice by mohla chtít všechna americká aktiva v regionu, aby byla vtažena do konfrontace, pokud by vypukl rozsáhlý konflikt.

USA byly připraveny zahájit odvetné údery proti Teheránu minulý týden poté, co země sestřelila špionážní dron RQ-4 Global Hawk nad jeho teritoriálními vodami. Prezident Trump v pátek uvedl, že útok zrušil poté, co mu bylo řečeno, že by zemřelo až 150 lidí.

Nicméně, Trump v úterý vyhrožoval Íránu úplným „vyhlazením“, pokud zaútočí na něco amerického. Americký prezident současně připustil, že nemá žádnou strategii odchodu, pokud by se rozhodl jít do války.

Nebudeme potřebovat strategii odchodu. Nedělám strategie odchodu.

Mezitím irácký prezident připomněl hořkou zkušenost s americkou invazí do své země a připomněl Washingtonu, že rychle zahajuje válku bez přemýšlení o možných důsledcích.

Je snadné začít válku, ale velmi, velmi těžké válku ukončit.

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*