Irácký parlament: Americké síly mají rok na to, aby vypadly z Iráku

Irácký parlament: Americké síly mají rok na to, aby vypadly z Iráku

Vysoce postavený irácký zákonodárce ve svém prohlášení uvedl, že irácký parlament schválil zahájení nezvratného procesu, který do konce letošního roku (2020) zajistí úplné stažení okupačních jednotek Spojených států z arabské země.„Budeme svědky ukončení přítomnosti amerických sil v Iráku již v tomto roce,“ řekl Ali al-Qanemi, vedoucí člen iráckého parlamentního výboru pro bezpečnost a obranu pro zpravodajský web Bagdád al-Youm v arabském jazyce.

Al-Qanemi uvedl, že rozhodnutí parlamentu o vykázání amerických sil je pro vládu závazné, a dodal, že Bagdád za tímto účelem přijímá nezbytná opatření. Al-Qanem řekl, že po rozhodnutí parlamentu a vzhledem k podmínkám v Iráku, americké síly nemají důvod pokračovat ve své přítomnosti v arabské zemi.

Irácký parlament na začátku ledna hlasoval o vykázání amerických koaličních sil kvůli jejich útoku poblíž mezinárodního letiště v Bagdádu, který zavraždil velitele Sboru revoluční stráže islámské revoluce (IRGC) generálporučíka Qassema Soleimaniho, pět íránských a pět iráckých bezpečnostních pracovníků.

„Irácká vláda se musí snažit ukončit přítomnost jakýchkoli zahraničních jednotek na irácké půdě a zakázat jim z jakéhokoli důvodu používat naší půdu, vzdušný prostor nebo vodu,“ stálo v usnesení iráckého parlamentu.

Po hlasování v iráckém parlamentu, administrativa Donalda Trumpa vyjádřila nad tímto rozhodnutím „horlivé zklamání“.

„Máme velmi mimořádně nákladnou leteckou základnu, která tam je. Výstavba stála miliardy dolarů. Dlouho před mnou. Neodejdeme, dokud nám za to nezaplatí […] Uvalíme na ně sankce, jaké nikdy předtím neviděli. To způsobí, že íránské sankce budou vypadat poněkud krotké,“poznamenal Trump.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Irácký parlament: Americké síly mají rok na to, aby vypadly z Iráku

  • Vojáci USA po útoku v Iráku prý utrpěli trauma mozku. Nevím, jak se to dá v jejich případě zjistit, ale vysvětluje to, proč tato zpráva vyšla až po dvou týdnech.
    Okupanti musí pryč. To chce každý rozumný člověk. Je jedno, kde na Světě.
    Jen náš Vondra by si je přál.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*