Inaugurační projev Donalda Trumpa v češtině

Inaugurační projev Donalda Trumpa v češtině

Poté, co Donald Trump složil přísahu jako nový prezident Spojených států amerických, dne 20. ledna 2017, pronesl řeč pro svůj národ v délce něco přes 17 minut.   

Níže je překlad celého projevu 45. prezidenta Spojených států amerických:

„Hlavní soudce Robertsi, prezidente Cartere, prezidente Clintone, prezidente Bushi, prezidente Obamo, američtí spoluobčané a lidé na celém světě, děkuji.

My, občané Ameriky, se nyní spojujeme ve velkém národním úsilí, přebudovat naši zemi a obnovit náš slib pro všechny naše lidi. Společně budeme určovat běh Ameriky a světa mnoho let dopředu. Budeme čelit všem problémům. Budeme čelit těžkostem, ale dosáhneme svých cílů. Každé čtyři roky se zde shromáždíme na těchto schodech, abychom provedli řádné a klidné předání moci a jsme vděční prezidentu Obamovi a první dámě Michelle Obamové za jejich laskavou podporu tohoto předávacího procesu. Oni byli úžasní. Děkuju.

Dnešní ceremonie, nicméně, má velmi zvláštní význam, protože dnes nejen že předáváme moc od jedné administrativy druhé, nebo od jedné politické strany druhé, ale my dnes předáváme moc Washingtonu, DC, zpět vám, lidem.

Po příliš dlouhou dobu, malá skupina v našem hlavním městě sklízela odměny vlády, zatímco to bylo na náklady lidí. Washington vzkvétal, ale lidé neměli podíl na tomto bohatství. Politici prosperovali, ale pracovní místa zanikaly a továrny se zavíraly. Establishment sám sebe chránil, ale nechránil občany naší země. Jejich vítězství nebyla naše vítězství. Jejich úspěchy nebyly našimi úspěchy, zatímco oni oslavovali v našem hlavním městě, bylo jen málo co oslavovat, zatímco se rodiny po celé naší zemi potýkají s potížemi.

Proto všechny změny začínají právě tady a právě teď, protože tento okamžik je vaše chvíle. Patří vám. Patří vám všem, kteří jste se dnes tady sešli a všem, kteří nás sledují po celé Americe. Toto je váš den. Toto je vaše oslava a Spojené státy americké jsou vaše země.

Na čem skutečně záleží, není na straně, která řídí naší vládu, ale na tom, zda je naše vláda řízena lidmi. 20. leden 2017 si budeme pamatovat jako den, kdy se lidé opět stali vládci tohoto národa. Zapomenutí muži a ženy naší země již nebudou nikdy více zapomenuti.

Každý vás teď poslouchá. Přišli jste v řádu desítek miliónů, abyste se stali součástí historického hnutí, takového, jaké svět nikdy předtím neviděl. V centru tohoto hnutí, je velmi důležité přesvědčení, že národ existuje proto, aby sloužil svým občanům. Američané chtějí výborné školy pro své děti, bezpečná sousedství pro jejich rodiny a dobré pracovní místa pro sebe. Jedná se o spravedlivé a rozumné požadavky spravedlivých lidí a spravedlivé veřejnosti, ale příliš mnoho našich občanů existuje v odlišné realitě.

Matky a děti v pasti chudoby v našich centrech měst, naše zrezivělé továrny jsou jakoby roztroušené náhrobní kameny po celé krajině našeho národa, vzdělávací systém zaplaven penězi, ale který zanechává naše mladé a krásné studenty vybavené všemi znalostmi a zločiny, gangy a drogy, které odcizily příliš mnoho životů a kradou naší zemi tolika nerealizovaný potenciál. Tato americká jatka teď končí právě tady a končí právě teď.

My jsme jeden národ a jejich bolest je naší bolestí. Jejich sny jsou našimi sny a jejich úspěchy budou i našimi úspěchy. Sdílíme jedno srdce, jeden domov a jeden velkolepý osud. Přísahajíc tomu úřadu, dnes přísahám věrnost všem Američanům. Po mnoho dekád jsme obohacovali cizí průmysl na úkor amerického průmyslu, dotovali armády cizích zemí a zároveň umožňovali vyčerpávání naší armády.

My jsme bránili hranice jiných států, zatímco jsme odmítli bránit naše vlastní a utratili trilióny a trilióny dolarů v zámoří, zatímco americká infrastruktura upadla do havarijního stavu a úpadku. Učinili jsme jiné země bohaté, zatímco bohatství, síla a důvěra v naší zemi se rozptýlila nad obzorem. Jedna po druhé, továrny se uzavřely a ponechaly naše břehy dokonce i bez myšlenky o miliónech a miliónech amerických dělníků, kteří byli opuštěni v pozadí. Bohatství naší střední třídy bylo vytrženo z jejich domovů a přerozděleno po celém světě.

Ale to je minulostí a nyní se díváme pouze do budoucnosti. My jsme se zde shromáždili dnes, abychom pronesli nové rozhodnutí, které má být vyslyšeno v každém městě, v každém zahraničním hlavním městě, a každém sále moci. Od tohoto dne bude nová vize řídit naší zemi. Od tohoto dne, to bude Amerika na prvním místě. Amerika na prvním místě. Každé rozhodnutí o obchodu, o daních, o imigraci, o zahraničních záležitostech, bude provedeno ve prospěch amerických dělníků a amerických rodin.

Musíme chránit naše hranice před vlivem jiných zemí, které vyrábí naše produkty, kradou naší společnost a likvidují naši práci. Tato ochrana povede k velkému rozkvětu a síle. Budu bojovat za vás každým dechem v mém těle a nikdy vás nezklamu.

Amerika začne opět vyhrávat. Vyhrávat jako nikdy předtím. Přivedeme zpět naše pracovní místa. Přivedeme zpět naše hranice. Přivedeme zpět naše bohatství. A přivedeme zpět naše sny. Budeme stavět nové silnice a dálnice, mosty a letiště, tunely a železnice po celé naší nádherné zemi. Dostaneme naše lidi do blahobytu a vrátíme se do práce k obnově naší země americkýma rukama a americkou práci. Budeme následovat dvě jednoduchá pravidla: kupte americké a pronajměte americké. Budeme usilovat o přátelství a dobrou vůli s národy celého světa, ale budeme tak činit s vědomím, že každý národ má na prvním místě právo hájit své vlastní zájmy.

Nechceme se snažit prosazovat náš způsob života nikomu jinému, ale spíše nás nechat zářit jako příklad. Budeme příkladem pro každého, který nás bude následovat. Posílíme staré aliance, vytvoříme nové a sjednotíme civilizovaný svět proti radikálnímu islámskému terorismu, který úplně vymažeme z povrchu zemského. Základem naší politiky bude absolutní věrnost Spojeným státům americkým, a prostřednictvím loajality vůči naší zemi, objevíme znovu svou loajalitu k sobě navzájem. Když otevřete svá srdce k vlastenectví, nezbude tam žádný prostor pro předsudky.

Bible nám říká, jak dobré a příjemné je, když Boží lidé žijí spolu v jednotě. Musíme mluvit s otevřenou myslí a diskutovat o našich hodnotách čestně, ale vždy musíme usilovat o solidaritu. Když bude Amerika sjednocená, Amerika bude naprosto nezastavitelná. Neměl by panovat žádný strach. Jsme pod ochranou a budeme vždy pod ochranou. Budeme chráněni velkými muži a ženami naší armády a bezpečnostními silami a co je nejdůležitější, budeme chráněni Bohem.

A konečně, musíme myslet na velké věci a snít ještě o větších. V Americe, my chápeme, že národ žije tak dlouho, dokud se snaží. My již déle nebudeme akceptovat politiky, kteří jen mluví, ale nic nedělají a neustále si stěžují, ale nikdy proto nic neudělají. Čas pro prázdná slova je u konce. Nyní přichází čas činů. Nedovolte, aby vám někdo říkal, že to není možné udělat. Žádná výzva se nemůže rovnat srdci, boji a duchu Ameriky. My neselžeme. Naší zemi se bude dařit a bude opět prosperovat.

Stojíme u zrodu nového tisíciletí a jsme připraveni odemknout minulosti vesmíru, osvobodit zemi od utrpení z nemocí, využít energii, průmysl a technologie zítřka. Nová národní hrdost pozvedne náš dohled a vyléčí naše rozdíly. Je na čase si uvědomit, že staré moudrosti našich vojáků nikdy nezapomenou, že ať už jste černý, hnědý, nebo bílý, my všichni krvácíme stejnou červenou krev, krev vlastenců. My všichni si užíváme stejnou slavnou svobodu, a my všichni salutujeme stejné velké americké vlajce.

A zda se nějaké dítě narodí v rozvíjejícím městě Detroitu, nebo na návětrné pláni Nebrasky, všechny se dívají nahoru na stejnou noční oblohu. Naplňují svá srdce stejnými sny a jsou naplněny dechem života od stejného všemohoucího stvořitele. Tak, všem Američanům v každém městě, blízkém i vzdáleném, malém i velkém, od hory k hoře, od oceánu k oceánu, slyšte tato slova: Už nikdy nebudete ignorováni. Váš hlas, vaše naděje a vaše sny, budou definovat náš americký osud. A vaše odvaha, dobrota a láska, nás navždy povede po naší cestě.

Společně uděláme Ameriku opět silnou. Uděláme Ameriku opět bohatou. Uděláme Ameriku opět hrdou. Uděláme Ameriku opět bezpečnou. A ano, společně, uděláme Ameriku opět skvělou! Děkuji. Bůh vám žehnej a Bůh žehnej Americe. Děkuji. Bůh žehnej Americe.“

(Foto: screenshot Youtube.com)


Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*