Hútíové hrozí, že potopí saúdské bitevní lodě ropné tankery, pokud nebude zrušena jemenská blokáda

Hútíové hrozí, že potopí saúdské bitevní lodě ropné tankery, pokud nebude zrušena jemenská blokáda

Jemenská povstalecká vláda Hútíů vyhrožuje potopením saúdských koaličních válečných lodí a ropných tankerů, pokud Rijád nezruší svou blokádu, která ohrožuje milióny lidí ve válkou ničené zemi.    

„Bitevní lodě a ropné tankery agresora a jeho hnutí nebudou odolné proti palbě jemenských námořních sil, které budou řízené vyšším velením,“ napsal zpravodajský portál Al Masirah.     

Brigádní generál Generál Sharaf Ghalib Luqman, vojenský mluvčí rebelů dříve uvedl, že „systematické zločiny agrese“ a „uzavření přístavů“ nutí síly Hútíů „zaměřit se na všechny zdroje financování agresora“ a dodal, že je země připravena „rychle reagovat na eskalaci „saúdsko-americké agrese.“

Hrozba vojenské reakce na probíhající blokádu byla zveřejněna poté, co se vůdce Hútíů generálmajor Yousef al-Madani setkal v sobotu se zástupci námořních a pobřežních stráží. Tentýž den vůdce Abdel-Malek al-Houthi zveřejnil na Facebooku zprávu, v níž uvedl, že „mezinárodní navigace zůstane bezpečná jako předtím“ a že „bude cílit pouze na ty, kteří útočí na naši zemi“.Vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie minulý týden oznámila, že dočasně uzavře všechny pozemní hraniční přechody Jemenu stejně jako jeho letecké a námořní přístavy v reakci na balistickou střelu, která dne 4. listopadu zasáhla Rijád. Království obvinilo rebely z odpálení rakety íránské výroby na saúdskou metropoli a reagovalo bombardovacími nájezdy na jemenské hlavní město Sana’a. Írán odmítl obvinění, že by Hútíům zbraně dodával, ale připustil, že podporuje povstalecké povstání.

Po uzavření všech vstupních přístavů do Jemenu, řada orgánů OSN vyjádřila znepokojení nad osudem civilistů v zemi, kde hladoví téměř 7 miliónů lidí, zatímco jiní jsou závislí na humanitární pomoci uprostřed smrtelné epidemie cholery.

„Nedávné uzavření jemenského vzdušného prostoru, námořních a pozemních přístavů zhoršilo již zmenšující se prostor pro životy zachraňující humanitární práci. To také blokuje poskytování virální humanitární pomoci dětem v zoufalé potřebě v Jemenu. A dělá tuto katastrofickou situaci pro děti mnohem horší,“ uvedla Meritxell Relano, zástupkyně UNICEF v Jemenu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Faisal Al Nasser / Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Hútíové hrozí, že potopí saúdské bitevní lodě ropné tankery, pokud nebude zrušena jemenská blokáda

  • Saudové můžou za hladomor v Jemenu, protože blokují dovoz potravin. Dále podporují terorismus a wahhábismus všude ve světě. Saudové představují čisté zlo. Spolupráce Západu se Sauskou Arábii je skandální.

    http://www.epshark.cz/clanek/103

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*