HRW: Novů důkazy ukazují, že Saúdy vedená koalice používá v Jemenu kazetové bomby proti civilistům

HRW: Novů důkazy ukazují, že Saúdy vedená koalice používá v Jemenu kazetové bomby proti civilistům

Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) zveřejnila nové důkazy dokazující, že koalice vedená Saudskou Arábií proti Jemenu používá mezinárodně zakázané kazetové bomby. Organizace tvrdí, že nálety se zaměřují na nevinné civilisty.

Členové organizace pro lidská práva se sídlem v New Yorku navštívili v tomto měsíci provincii Saada na severu Jemenu za účelem sestavení své zprávy. Human Rights Watch tvrdí, že se jim podařilo zdokumentovat použití tří typů kazetové munice v Jemenu.

Foto: HRW
Foto: HRW

„Saúdy vedená koalice a další válčící strany v Jemenu musí uznat, že použití zakázané kazetové munice s velkou pravděpodobností ublíží především civilistům,“ uvedl Olse Solvang, vysoký představitel HRW.

„U těchto zbraní nelze rozlišit vojenské cíle od civilistů, a jejich nevybuchlé submunice ohrožují civilisty, zejména děti, a to ještě dlouhou dobu po bojích,“ dodal.

Human Rights Watch dodala, že nejméně dva lidé zranění při jednom náletu byli pravděpodobně civilisté. Dávají za to vinu Saúdy vedené koalici, jelikož jsou jedinou stranou konfliktu, která používá vzdušné síly.

Při druhém útoku byli zraněni čtyři civilisté, včetně dítěte. Oba útoky byly provedeny v severních pevnostech, kontrolovaných protivládními silami Houthi.

Foto: HWR
Foto: HWR

HRW vyzvala 10-člennou koalici, aby nepoužívala v konfliktu kazetové bomby. Organizace také vyzvala národy stojící za Saudskou Arábií, jako je USA, aby odsoudily používání nelegální munice.

Saudská Arábie a devět dalších arabských národů, které tvoří koalici, doposud nepodepsali Úmluvu z roku 2008 o kazetové munici, která zakazuje jejich používání.

Kazetová munice obsahuje stovky menších výbušných submunicí, které se rozprostřou na širokou oblast. Tento typ zbraně je nebezpečný, protože některé submunice okamžitě nevybuchnou a můžou před explozí ležet ladem po celá desetiletí. Mezi hlavními oběťmi těchto smrtících pastí jsou většinou civilisté a zejména děti.

Není to poprvé, co HRW obvinila Saúdy vedenou koalici z použití kazetových bomb během konfliktu. Organizace rovněž tvrdí, že Spojené státy dodávají munici používanou Saúdy k bombardování pozic Houthi v Jemenu.

Podle Světové zdravotnické organizace, konflikt v Jemenu, který byl zahájen v březnu, zabil již téměř 2000 lidí a dalších asi 8000 zranil, se stovkami žen a dětí mezi oběťmi.

Belkis Wille, výzkumník HRW pro Jemen a Kuvajt vysvětlil, že HRW právě zveřejnila druhou zprávu o použití kazetové munice v probíhající válce v Jemenu.

„Je to již podruhé, co jsme zjistili, že koaliční síly používají kazetové munice. Ve zprávě, kterou jsme zveřejnili, dokumentujeme použití tří různých druhů kazetové munice, všechny použité v severní provincii Sadaa v pěti různých incidentech. Všechny tyto incidenty týkající se kazetových municí se staly v oblastech, které jsou v blízkosti civilních center, a proto představují skutečné riziko pro civilisty, kteří mohou přijít do styku s nevybuchlou kazetovou municí.“

Willie také uvedl, že mluvčí saúdské koalice před několika týdny popřel, že by byla kazetová munice použita.

 

HRW/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “HRW: Novů důkazy ukazují, že Saúdy vedená koalice používá v Jemenu kazetové bomby proti civilistům

  • Bohužel tyto zbraně jsou dodávány režimem USA a Izraelem.Proto to bylo ve velkém proti lidem použito i na východní Ukrajině,Jugoslávii,Iráku a dalších zemí.To vše je na příkaz režimu USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*