HRW: Merkelová musí pomoct v zajištění větší ochrany pro civilisty na Ukrajině.

HRW: Merkelová musí pomoct v zajištění větší ochrany pro civilisty na Ukrajině.

Německá kancléřka Angela Merkelová by měla tlačit na ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, aby ukrajinské síly přijímaly všechna proveditelná opaření k minimalizaci škod na civilistech. Merkelová a Jaceňuk se sejdou v Berlíně 8. ledna 2015.

Merkelová by měla zdůraznit ukrajinskému ministerstvu obrany, že musí vydávat jasné a konkrétní rozkazy vojákům bojujícím proti pro-ruským povstalcům ve východní Ukrajině s tím, že nebudou používat výbušné zbraně v oblastech obývaných civilisty. Merkelová by měla také vyvinout tlak na ukrajinské představitele, aby provedli řádné vyšetřování kvůli obvinění, že ukrajinské síly byly zodpovědné ta útoky na východě, které nerozlišovaly civilní a vojenské objekty, což způsobilo značné ztráty na lidských životech.

Foto: REUTERS/Thomas Peter
Foto: REUTERS/Thomas Peter

Ukrajina je v agónii mnoha krizí a potřebuje pomoc Německa,“ uvedla Rachel Denberová, zástupce organizace pro lidská práva Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii. „Německo, jako jeden z nedůležitějších ukrajinských spojenců, má zvláštní odpovědnost, aby se ujistilo, že vedení země aktivně prosazuje povinnost dodržovat zákony války a chrání civilisty.“

Organizace spojených národů odhaduje ztráty na všech stranách v ozbrojeném konfliktu na východě Ukrajiny na 4364 zabitých a 10.064 zraněných od listopadu 2014.

Organizace Human Rights Watch zdokumentovala, že vládní síly použily kazetové bomby a rakety typu Grad v oblastech obývaných civilisty. Použití takových zbraní v zalidněných oblastech je bezohledné, protože zbraně postihují celou oblast a nelze rozlišit mezi vojenskými cíly a civilními objekty.

Na zasedání Human Rights Watch, které proběhlo v prosinci, ukrajinští úředníci uvedli, že jejich počáteční šetření dospělo k závěru, že ukrajinské síly nejsou zodpovědné za tyto bezhlavé útoky, které organizace HRW zdokumentovala. Human Rights Watch nicméně uvedla, že vyšetřování bylo neúplné. Ukrajinské vyšetřování útoků využívajících neřízené rakety Grad bylo založeno pouze na záznamech vedených agenturou odpovědnou za proti-povstalecké operace na východě Ukrajiny, která  nezkoumala na místě žádné forenzní důkazy, včetně dopadů na místech, které byly pod kontrolou vládních sil.


Ukrajinské úřady učinily správnou věc, že vyšetřování zahájily, ale nebude to znamenat nic, pokud vyšetřování nebude provedeno důkladně,“ uvedla Denberová. „Žádáme Merkelovou, aby povzbudila Jaceňuka, aby zajistil, že se to dotáhne do konce.“

Během prosincového setkání, úředníci obrany řekli organizaci Human Rights Watch, že ministerstvo předalo pokyny všem svým velitelům, kteří měli informovat vojáky o jejich trestní odpovědnosti podle ukrajinského práva z porušení zákonů války, a že mezinárodní humanitární právo by mělo být přísně dodržováno.

Rakety Grad by neměly být používány v zalidněných oblastech, a to i v reakci na útoky zahájené rebely z civilních oblastí. V souladu s globální dohodou, kazetová munice by nikdy neměla být použita za žádných okolností. Merkelová by také měla podpořit vedení Ukrajiny, aby vstoupilo do úmluvy z roku 2008 o kazetových municích.

Instrukce ministerstva obrany jsou krokem správným směrem, ale počítáme s Merkelovou, že pevně pozdvihne význam specifických instrukcí zákazu používání některých zbraní v zalidněných oblastech,“ uvedla Denberová.

zdroj : http://www.hrw.org

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články